Vedecko-výskumná činnosť

 

Súčasne so zabezpečením pedagogickej činnosti ústavu sa postupne začali budovať aj základy vedecko výskumnej činnosti. Zo začiatku sa riešili úlohy zamerané na pestovanie tkanivových kultúr, neskôr na morfogenézu tráviacej rúry.

Od r.1961, po nástupe prof. MUDr. J. Maršalu, DrSc. za prednostu ústavu, sa vedecko-výskumná činnosť preorientovala na experimentálnu neuromorfológiu. Od r.1970, v rámci celoštátneho riešenia cerebrovaskulárnej problematiky, kolektív ústavu riešil výskumnú úlohu „Molekulárno-biologická podstata neurovaskulárnych vzťahov“. Na ústave boli riešené viaceré výskumné úlohy, ktoré sa týkali regeneračnej schopnosti nervového tkaniva po jeho ischémii. Výsledky výskumných úloh boli prezentované na domácich i zahraničných vedeckých podujatiach a publikované v domácich a zahraničných nekarentovaných a karentovaných časopisoch.

V súčasnosti je vedecko-výskumná činnosť pracoviska orientovaná na dve oblasti. Na problematiku transplantácie tenkého čreva v experimente a na problematiku ischemicko-reperfúzneho poškodenia mozgu a miechy.V rámci transplantačného programu sa pracovníci ústavu zameriavajú na komplexnú analýzu histopatologického obrazu, expresiu cytokínov a génov pre apoptózu resp. nekrózu na modeloch ischémie-reperfúzie, autotransplantácie a alotransplantácie čreva u laboratórnych zvierat. Uvedený transplantačný program sa rieši v spolupráci s transplantačným pracoviskom IKEM Praha, Ústavom fyziológie hospodárskych zvierat SAV v Košiciach a viacerými ústavmi LF (Ústav chémie, biochémie a klinickej biochémie oddelenia Labmed, Ústav anatómie, Ústav mikrobiológie a klinickej mikrobiológie, Ústav farmakológie a klinickej farmakológie). Významne sa podieľajú na riešení tohto klinicky významného projektu aj poslucháči LF UPJŠ: Bujdoš Martin, Imrich Erik, Tóth Štefan, Gajdoš Juraj, Maretta Milan, Silvia Tkáčová a interní doktorandi: Mgr. Kristína Gregová, Mgr. Barbora Kovalčinová a MVDr. Štefan Feterik.

Pracovníci ústavu súčasne riešia problematiku neuroprotektívneho pôsobenia niektorých látok na CNS po ischemicko-reperfúznom poškodení. Uvedená problematika sa rieši v spolupráci s Neurobiologickým ústavom SAV v Košiciach.

Dôležitou súčasťou práce ústavu sa stala možnosť vedeckej prípravy mladých absolventov formou doktorandského štúdia. Interná doktorandka - RNDr. M. Danková - školiteľka doc. MUDr. E. Mechírová, CSc. mim. prof. a MVDr. Š. Tóth - školiteľ špecialista prof. MVDr. M. Pomfy, CSc., svoje doktorandské práce obhájili v r. 2005 resp. 2007.

V roku 1986 bolo na našom pracovisku schválené experimentálne chirurgické laboratórium, čím bola umožnená vedecko-výskumná činnost aj poslucháčom LF UPJŠ.V operačnom trakte sme schopní realizovať mikrochirurgické zákroky na malých experimentálnych zvieratách. Ústav disponuje laboratóriom pre svetelnú mikroskopiu (Obr.1.), kde sa materiál spracuváva histologickými, histochemickými a imunohistochemické metódami a na ústave máme aj laboratórium fluorescenčnej mikroskopie.

Okrem toho sa na ústave vytvorili podmienky pre vybudovanie laboratória molekulovej biologie (Obr.2). Prístrojové vybavenie umožňuje plniť grantové úlohy s využitím moderných metód na detekciu expresie génov , izoláciu RNA a syntézu cDNA (RT-PCR), a kvantifikáciu génov – Real time PCR.
 

Obr.1. Laboratórium svetelnej mikroskopieObr.2. Laboratórium molekulovej biológie – PCR box

Laboratórium svetelnej mikroskopie je schopné vykonať špeciálne farbiace metódy, metódy impregračné a imunohistochemické metódy.

A. Prehľad špeciálnych farbiacich a impregnačných metód
B. Prehľad imunohistochemických metód

 

V súčasnom období ústav rieši 4 grantové úlohy:

1. APVV 0252-07

Vedúci projektu: MVDr. Jarmila Veselá, CSc.
Názov projektu: Syndróm multiorgánovej dysfunkcie po ischémii-transplantácii tenkého červa.

2. VEGA 1/0348/10

Vedúci projektu: Doc. MUDr. Eva Mechírová, CSc., mim. prof.
Názov projektu: Ischemicky a farmakologicky podmienená tolerancia neurónov v mieche králika a jej vplyv na syntézu bielkovín.

3. VEGA 1/0369/09

Vedúci projektu: MVDr. Jarmila Veselá, CSc.
Názov projektu: Zápalové a apoptotické zmeny v sliznici tenkého čreva po alotransplantácii u potkana s následným vývojom MODS.

4. VVGS 25/10-11

Vedúci projektu: RNDr. Marianna Danková, PhD.
Názov projektu: Štúdium vplyvu opakovaného stresu na motorické neuróny v sivej hmoty miechy králika.

 

Ďalšie aktivity:

Doc. MUDr. E. Mechírová, CSc. mim. prof. je členkou komisie pre obhajoby dizertačných prác z Lekárskej biológie, Anatómie, histológie a embryológie na LF UPJŠ v Košiciach a od roku 2006 je prezidentkou Slovenskej anatomickej společnosti. V roku 2009 sa stala členkou redakčnej rady Acta Medica Martiniana z rozhodnutia vedeckej rady Jeseniovej LF UK v Martine. Doc. MVDr. Iveta Domorákova je členkou komisie pre obhajoby dizertačných prác z Molekulovej biológie na Prírodovedeckej fakulte UPJŠ.

Od roku 1997 sa košické morfologické pracoviská každoročne stretávajú v rámci „Košického morfologického popoludnia“, na ktorom prezentujú výsledky svojej vedecko-výskumnej činnosti.
 
 

  • Vedecko-výskumné výsledky za posledné hodnotené obdobie

     

    Posledná aktualizácia: 4. októbra 2010