História ústavu | Pracovníci ústavu | Fotogaléria | Skriptá a učebnice

História pracoviska

História pracoviska sa začína rokom 1949, keď pri otvorení teoretických ústavov novozriadenej pobočky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského, vznikol Ústav pre lekársku chémiu. Ústav bol lokalizovaný na 1. poschodí budovy na Kuzmányho ulici. Vedením bol poverený MUDr. Anton Neuwirth a neskoršie doc. RNDr. Dezider Tomkuljak.

Rozhodnutím Fakultnej rady zo dňa 22. júna 1952 sa ústav rozdelil na dve samostatné pracoviska - Ústav pre lekársku chémiu a Ústav pre biochémiu LF UPJŠ. Biochemický ústav sa presťahoval do vypožičaných priestorov od Katedry súdneho lekárstva a Katedry farmakológie.

Ústav pre lekársku chémiu viedol doc. RNDr. Dezider Tomkuljak od 15. 2. 1954 do 1. 9. 1957, a to v rámci Katedry chémie a fyziky, ktorej vedúcim bol prof. MUDr. Jozef Skotnický. Doc. Tomkuljak sa významnou mierou pričinil o prispôsobenie lokalít na chemické pracovisko. Od 1. 9. 1957 bol vedením ústavu poverený doc. Ing. MUDr. Konštantín Barna, CSc. V roku 1961 sa ústav osamostatnil a premenoval na Katedru lekárskej chémie.

Ústav pre biochémiu (druhá časť pôvodného pracoviska), viedol v rokoch 1954 - 1957 doc. MUDr. Timotejom Turský, CSc. a bol takisto súčasťou Katedry chémie a fyziky až do roku 1959. Uznesením Rektorátu UK v Bratislave bola s platnosťou od šk. roku 1959-60 ustanovená samostatná Katedra biochémie LF UPJŠ a jej vedením bol poverený doc. MUDr. Pavel Mäsiar, CSc., ktorý funkciu zastával až do roku 1969.

Keďže katedra biochémie bola umiestnená v provizórnych priestoroch, v roku 1962 sa započala investičná akcia prístavby teoretických ústavov LF UPJŠ na Šrobárovej ulici (modrá budova - dnes patrí prírodovedeckej fakulte). Katedra sa začala dynamicky rozvíjať po stránke pedagogickej aj vedecko-výskumnej. Keď vtedajší vedúci katedry doc. MUDr. Pavel Mäsiar, CSc. odišiel na dlhší študijný pobyt do Austrálie, vedením katedry boli poverení dvaja pracovníci - doc. MUDr. Ján Jacina, CSc. za pedagogickú oblasť a MUDr. Jozef Adam, CSc. za vedecko-výskumnú a hospodársku oblasť. Táto situácia pretrvala až do 1. apríla 1971. Na pracovisko mali špecifický dopad udalosti roku 1968 (okupácia bývalej ČSSR), keď vedúci katedry doc. MUDr. P. Mäsiar, CSc. zostáva v Austrálii. Katedra vo víre normalizačných udalostí stráca svoju samostatnosť a v roku 1971 sa stáva súčasťou Katedry lekárskej chémie. Vedením tejto spoločnej katedry (lekárskej chémie aj bývalej katedry biochémie), je poverený mim. prof. Ing. MUDr. Konštantín Barna, CSc. Pôvodná Katedra lekárskej chémie sa potom prisťahovala z priestorov na Kuzmányho ulici do medzitým ukončenej prístavby teoretických ústavov LF UPJŠ na 3. poschodie, pričom 2. poschodie tejto prístavby slúžilo pracovníkom už bývalej Katedry biochémie. Spoločnej katedre pripadlo aj tzv. Centrálne izotopové pracovisko, lokalizované takisto na 2. poschodí tejto budovy. Vznikol tak relatívne veľký komplex chemických pracovísk LF, ktorý mal šancu zaistiť skutočný rozvoj chemického a biochemického výskumu v rámci celého východoslovenského regiónu.

V tomto období katedra zabezpečuje výučbu predmetu lekárska chémia v 1. ročníku a predmetu biochémia v 2. ročníku - v dvoch študijných smeroch - všeobecné lekárstvo a stomatológia. V roku 1974 sa začala samostatná špecializovaná výučba obidvoch predmetov pre odbor stomatológia.

Vedecko-výskumná činnosť pracoviska sa zameriavala na témy: organizmus a faktory vonkajšieho prostredia, biochemické podklady chorobných procesov, xenobiochémia, bunkový pool aminokyselín pri stresových situáciách a ochoreniach, fluorescenčné analógy klinicky významných látok a ich aplikácia pri štúdiu živých sústav a iné. Tieto témy, riešené formou výskumných úloh štátneho plánu základného výskumu boli úspešne obhájené. Prispeli tiež významnou mierou k rastu kvalifikácie viacerých učiteľov.

Pedagogická práca katedry zaznamenala výraznejší rozvoj po roku 1986 po presťahovaní pracoviska do novostavby teoretických ústavov LF UPJŠ na Triede SNP 1. Zlepšili sa hlavne priestory pre praktickú laboratórnu výučbu. Vďaka dobovej aktivite v rámci tzv. Celoštátnej komplexnej racionalizačnej brigády boli vyprodukované názorné učebné pomôcky na profesionálnej úrovni. Z nášho pracoviska bola v tejto pracovnej skupine zastúpená doc. RNDr. Eva Barnová, CSc. Dobrým počinom bolo aj natočenie vlastných videozáznamov inštruktážneho charakteru pre praktickú výučbu v spolupráci s Videocentrom LF UPJŠ.

Od roku 1987 bol do funkcie vedúceho katedry ustanovený doc. MUDr. Jozef Adam, CSc., ktorý túto funkciu zastával až do roku 1991. V uvedenom funkčnom období došlo k zmene názvu katedry na Katedra lekárskej chémie a biochémie z titulu pokrytia výučby predmetov lekárskej chémie a biochémie. Na návrh vedenia Lekárskej fakulty, bola naša katedra poverená aj prednáškami z klinickej biochémie pre posl. 6. roč. LF.

Náplň vedecko-výskumnej práce sa v podstate nezmenila. Bola organizovaná v troch tímoch, ktorých vedúcimi boli doc. MUDr. Jozef Adam, CSc., doc. RNDr. Eva Barnová, CSc. a RNDr. Jaroslav Kušnír, CSc. Tímová práca mala svoje výhody v tom, že výskum pokračoval kontinuálne v zohratých pracovných skupinách. Na druhej strane ani jedna skupina nebola dostatočne personálne taká silná, aby sa mohla samostatne presadiť v rozrastajúcej sa konkurencii medzi pracoviskami LF, ale najmä v celoštátnom merítku. Prvé snahy o tematické zblíženie boli úspešné len čiastočne.

Po roku 1989 v celkovom demokratizačnom pohybe otvorili sa nové možnosti pre pracovisko i jednotlivcov. V tomto ovzduší, po konkurznom konaní, sa 1. 10. 1991 ujal vedenia katedry doc. RNDr. Jaroslav Kušnír, CSc.. V nových podmienkach a v novom spoločenskom ovzduší bolo potrebné stanoviť nové priority. Tými sa stali najmä: možnosť plnej sebarealizácie a tvorivosti pre každého pracovníka, zodpovedná práca hlavne v oblasti výskumu s cieľom dôjsť k výsledkom, ktoré by dosiahli aj medzinárodne akceptovateľnú úroveň a tým pozdvihli sebadôveru pracoviska v tejto oblasti.

Ku skvalitneniu pedagogického procesu a zlepšeniu pozície chemických disciplín na LF prispelo aj rozšírenie výučby v predmete biochémia - celkove o 28 hodín. Tieto hodiny boli venované najmä aplikovanej biochémii a klinickej biochémii, čím sa zlepšuje prepojenie na klinickú výučbu.

V roku 1997 bola z iniciatívy ústavu znovuotvorená košická pobočka Slovenskej spoločnosti pre biochémiu a molekulárnu biológiu pri SAV. Svojim počtom členov aj organizačnými aktivitami je ústav centrom tejto pobočky. Týmto počinom stúpol jeho význam nielen na regionálnej, ale aj celoslovenskej úrovni.

Dôležitou súčasťou práce ústavu sa stala možnosť vlastnej vedeckej prípravy mladých absolventov formou doktorandského štúdia. Školenie sa začalo v r. 1996 a pokračovalo v spolupráci s Prírodovedeckou fakultou UPJŠ až do obdobia, kedy sa podarilo akreditovať samostatný študijný program. V rámci spolupráce úspešne obhájili svoje práce dve doktorandky.

Postupne sa rozširujú medzinárodné kontakty pracoviska, ako i návštevy zahraničných profesorov a cesty našich učiteľov do zahraničia (USA, Nórsko, Rakúsko, Maďarsko, Nemecko, ČR). Pracovníci ústavu úspešne zorganizovali stretnutie učiteľov chemických a biochemických predmetov lekárskych fakúlt Slovenskej a Českej republiky, ktoré sa uskutočnilo v Danišovciach v dňoch 22. – 23. 5. 2003.

Od 1. 2. 2004 sa stal po výberovom konaní prednostom ústavu prof. Ing. Juraj Guzy, CSc.. Pod jeho vedením a odbornou garanciou je od roku 2005 na ústave akreditovaný študijný odbor 7.1.25 - Klinická biochémia, pre tretí stupeň VŠ štúdia – tzv. doktorandské štúdium ukončené obhajobou dizertačnej práce a priznaním vedeckého titulu PhD. Táto skutočnosť výraznou mierou prispela k skvalitneniu vedeckej práce realizovanej na ústave, keďže naše rady rozšírili a omladili mladí absolventi. Vedecká výchova je realizovaná pod vedením pracovníkov ústavu (prof. Ing. J. Guzyho, CSc., prof. Ing. M. Marekovej, CSc., doc. RNDr. V. Tomečkovej, PhD. a doc. MVDr. L. Vaška, CSc.), ale aj iných ústavov LF (doc. RNDr. J. Saba, CSc., doc. MVDr. J. Veselej, CSc.) v rámci projektov riešených na príslušných pracoviskách (VEGA a APVV). Ďalej pracovnici ústavu sa podieľajú na realizácii projektov KEGA a na skvalitnenie prístrojového vybavenia sú riešené dva projekty zo štrukturálnych fondov EU. Ďalej sa pracovníci ústavu zapojili do riešenia dvoch projektov v rámci Kompetenčných centier – PROBIOTECH a DIAGONKO.

Na základe rozhodnutia Akademického senátu LF UPJŠ a na základe zmluvy o zriadení výučbovej základne zo dňa 16. 3. 2006, vzniklo spoločné pracovisko Ústavu lekárskej chémie, biochémie a klinickej biochémie LF UPJŠ a spoločnosti LABMED, a.s., čo sa prejavilo aj v názve nášho ústavu – Ústav lekárskej chémie, biochémie, klinickej biochémie a Labmed, a.s..

Pedagogická práca pracovníkov ústavu v tomto období zaznamenala najširšiu paletu vyučovaných predmetov, keďže okrem výučby doktorských študijných programov (všeobecné lekárstvo - VL a zubné lekárstvo - ZL) bola zabezpečovaná aj výučba bakalárskych študijných programov - ošetrovateľstava, pôrodnej asistencie, fyzioterapie, verejného zdravotníctva (VZ) a laboratórne vyšetrovacie metódy (LVM). V rámci študijného programu LVM sme zabezpečovali výučbu nosných predmetov včítane Laboratórnych vyšetrovacích metód v klinickej biochémii, Analytickú chémiu, Klinickú biochémie a pod. V tomto období bolo na ústave riešených aj značné množstvo diplomových prác, predovšetkým študentmi LVM.

K najvýznamnejším úspechom posledných rokov patrí získanie projektov zo štrukturálnych fondov EU (CEMIO a CEEMP), renovácia praktikárni lekárskej chémie i biochémie (viď foto) a reakreditácia doktorandského štúdia v študijnom programe 7.1.25 - Klinická biochémia, kde je pracovisko oprávnené realizovať okrem 3. stupňa vysokoškolského štúdia aj habilitačné (dve úspešné habilitácie v roku 2010) a inauguračné konania. V súčasnosti je vo vedeckej výchove (PhD štúdium) viac ako 20 doktorandov (8 úspešne obhájilo) v dennej a externej forme štúdia.

Na základe návrhu dekana a rozhodnutia Akademického senátu LF UPJŠ zo dňa 15. 9. 2011 bol zmenený názov ústavu na Ústav lekárskej a klinickej biochémie a Labmed a.s. UPJŠ LF. Po výberovom konaní je od 1. 3. 2012 prednostkou ústavu prof. Ing. Mária Mareková, CSc.

V súčasnosti zabezpečujú pracovníci ústavu (11 VŠ učiteľov: 2 profesori, 2 docenti, 6 učiteľov s ukončeným doktorandským štúdiom) výučbu Lekárskej chémie, Biochémie a Klinickej biochémie pre študentov VL a ZL v slovenskom i anglickom jazyku, ďalej výučbu Základov biochémie v bakalárskych študijných programoch (ošetrovateľstvo, fyzioterapia a VZ), ale aj Laboratórne vyšetrovacie metódy vo verejnom zdravotníctve a Hygienu výživy pre študentov VZ. Na ústave je riešených 8 dizertačných tém v dennej forme a 2 v externej forme doktorandského štúdia, viac ako 10 diplomových prác študentov VL a ZL, ale aj vedecko-výskumné práce študentov v rámci ŠVOČ.

K skvalitneniu pedagogického procesu prispievajú pracovníci ústavu pravidelnou inováciou učebných pomôcok (napr. knihy, skriptá), ako aj prípravou e-verzií, ktoré môžu študenti využívať jednak na Portali UPJŠ LF, ale aj v rámci Wikiskript či Mefanetu.

V rámci vedecko-výskumných aktivit sú projekty riešené na ústave realizované v orientácií na fluorescenčnú spektrálnu charakterizáciu komplexných zmesí, využitie molekulovo-biochemických metód pri diagnostike ochorení a na štúdium ovplyvnenia biochemických funkcií subcelulárnych častíc účinkom cudzorodých látok. V súčasnosti sú na pracovisku riešené 2 projekty VEGA a projekty zo štrukturálnych fondov EU: CEMIO, CEEPM, DIAGONKO a PROBIOTECH.

Bližšie informácie o aktivitách ústavu (vedeckých i pedagogických) na našej webovej stránke: http://www.lf.upjs.sk/chembioch/.

 

Naposledy aktualizované: 4.10.2012Dizajn: Krivoš-Belluš © UPJŠ LF