Správa o zahraničných stykoch na LF UPJŠ v rokoch 2000-2002

 

 

V  oblasti zahraničných stykov sa  Lekárska fakulta orientuje dlhodobo na tri hlavné oblasti: zahraničné mobility študentov v rámci vzdelávacích programov, zapojenie sa do vedeckovýskumnej činnosti v spolupráci so zahraničnými partnermi a na účasť učiteľov na odborných podujatiach v zahraničí predovšetkým s aktívnou účasťou. V poslednom období sa ale opäť do popredia dostáva  úsilie získať platiacich zahraničných študentov  na štúdium na LF UPJŠ, nakoľko tieto príjmy, pri insuficientných zdrojoch zo štátneho rozpočtu, predstavujú financie ktoré zabezpečujú existenciu a rozvoj LF. Za úspech v roku 2003 považujeme nadviazanie kontaktu s agentúrou zabezpečujúcou štúdium nórskych študentov v zahraničí, pretože Nórsko je krajine s nedostatkom lekárov a na druhej strane aj s nedostatkom miest pre štúdium na lekárskych fakultách. Dohodu sme podpísali v marci 2003, takže výsledky sa dostavia až v nadchádzajúcom období.

 

Medzinárodné projekty a programy

 

Zo vzdelávacích projektov máme najrozsiahlejšie aktivity v rámci programu SOCRATES-ERASMUS. Už po štvrtýkrát študenti mohli absolvovať študijné pobyty na zahraničných univerzitách. Z roka na rok sa počet bilaterálnych dohôd zvyšuje. Keď sme začínali v školskom roku 1999/2000 mali sme podpísané bilaterálne dohody so siedmimi univerzitami v Európe. V nasledujúcich školských rokoch sa počet zvýšil  a dnes máme podpísaných dvadsaťjeden bilaterálnych dohôd. (Tab. 1) To, že sa nám darí podpisovať nové bilaterálne dohody a predlžovať už existujúce dohody napriek skutočnosti, že výmeny sú často jednostranné, je vďaka dobrej úrovni našich študentov o ktorej sa dozvedáme  pri stretnutiach so zástupcami partnerských univerzít. To potvrdzuje správnosť postupu pri výbere študentov. Výsledkom nášho úsilia zmeniť jednostranný charakter výmen sú aj prví dvaja zahraniční študenti z Univerzity v Pavii, v Taliansku, ktorí absolvovali u nás 6-mesačný pobyt v školskom roku 2002/2003.

Dnes máme spoluprácu s nasledovnými univerzitami:

 

 

 

Nemecko

Justus-Liebig-Universität, Giessen, Heinrich-Heine-Universität, Düsseldorf, Universität-Gesamthochschule, Essen, Westfälische Wilhelms-Universität, Münster, Humboldt-Universität zu Berlin

Taliansko

Università degli Studi di Padova, Università degli Studi di Pavia, Univeristà Catolica del Sacro Cuore, Roma, Università degli Studi di Parma, Università degli studi di Bari

Francúzsko

Université Catholique de Lille, Faculté Libre de Médecine, Lille, Université de Nantes, Faculté de Médecine, Nantes, Université de Bretagne Occidentale, Brest, Université de Reims, Reims, Université Paris – Denis Diderot, Paris

Španielsko

Universidad de Salamanca,  Universidad de Málaga, Universidad de Cadiz

Finland

University of Kuopio, University of Turku, University of Oulu

The Netherlands

University Medical Centre, Utrecht, University Gröningen

Potešiteľné je,  že sa nám podarilo nadviazať spoluprácu s univerzitami, kde sa vyučuje po anglicky, a to vo Fínsku a v Holandsku.

V školskom roku 2002/2003  po prvýkrát vycestujú na trojmesačné študijné pobyty aj šiesti doktorandi a veríme že ich kontakty budú začiatkom ďalšej spolupráce vo vedeckovýskumnej oblasti.

            Keďže výška financií, pridelených z celkového grantu pre Lekársku fakultu závisí od počtu študentov a hlavne študento-mesiacov schválených v bilaterálnych dohodách, snažíme sa z roka na rok tieto počty zvyšovať. Úmerne so zvyšovaním počtu bilaterálnych dohôd, zvyšujú sa aj plánované počty študentov a študento-mesiacov. (Tab. 2) Aj keď skutočnosť v počte študentov a študento-mesiacov je nižšia, stále sme uspokojili takmer všetkých študentov, ktorí prejavili záujem o študijné pobyty. Počet študentov a študento-mesiacov vo veľkej miere závisí od výšky pridelených finančných prostriedkov na program SOCRATES. Aj napriek tomu, že pre tento školský rok Univerzita P.J.Šafárika nedostala peniaze z prostriedkov PHARE, čo v minulosti predstavovalo 40 % z celkového grantu, zvýšili sme počet študento-mesiacov. Potvrdila sa aj predchádzajúca skúsenosť študentov, absolvovať dlhšie študijné pobyty ako tri mesiace. Lekárska fakulta vyčlenila každý rok pre tieto mobility študentov finančné prostriedky, aby dostali štipendium odporúčané EÚ.

            V decembri 2001 sa uskutočnil monitoring z Národnej kancelárie SOCRATES na UPJŠ. Pri hodnotení LF boli mimoriadne kladne hodnotené 2 skutočnosti.

1.      LF ako jediná prispieva študentom na pobyty v rámci programu SOCRATES, čím zabezpečuje, aby študenti získali minimum odporúčané EU pre zahraničné pobyty.

2.      Spolupráca medzi oddelením zahraničných stykov a študijným oddelením pri zabezpečovaní študijných pobytov v rámci programu SOCRATES. Vďaka tejto spolupráci študenti už pred odchodom vedia čo a v akom rozsahu si budú musieť doplniť pre ukončenie príslušného ročníka a vykonanie skúšky pri predmetoch, kde sú výrazné rozdiely medzi našou a zahraničnou LF.

V tomto trende sme pokračovali aj v tomto školskom roku.

            Dekan LF a prodekanka pre zahraničné styky sa zúčastnili v Cadize (Španielsko) stretnutia partnerov zapojených do programu SOCRATES s cieľom riešiť spoločné problémy. Na stretnutí bola opäť zdôraznená potreba osobných kontaktov pre úspešnú spoluprácu, a spolupráca s našou LF bola hodnotená ako veľmi dobrá, podobne ako to bolo v Utrechte v Holandsku v roku 2001.

            Jednou z najaktuálnejších  tém bola ako každoročne snaha čo najviac skoordinovať výučbu v jednotlivých krajinách, ale opäť sa skonštatovalo, že to je veľmi náročná úloha. V tejto súvislosti  bola veľmi kladne ohodnotená naša spolupráca oddelenia zahraničných stykov a študijného oddelenia, ktorá v iných krajinách nie vždy funguje čo pre študentov predstavuje niekedy vážny problém.

            Najväčšia pozornosť ale bola venovaná problematike postgraduálneho špecializačného štúdia (atestácie). Potvrdila sa nám skutočnosť, že v žiadnej partnerskej krajine neexistuje Ústav pre postgraduálne vzdelávanie, ale toto vzdelávanie prebieha na univerzitách. Naši partneri nám na základe nášho dotazníka poslali podklady pre vypracovanie systému postgraduálneho vzdelávania. Tieto poznatky sme využili aj pri presadzovaní špecializačného štúdia na Lekárskych fakultách a nie na SZU (bývalý SPAM) v komunikácii s Radou vysokých škôl. Zo všetkých lekárskych fakúlt sme ako jediní v spolupráci s Jesseniovou LF UK predložili konkrétne návrhy na zmenu tohto systému. Toto naše úsilie len nadviazalo na naše predchádzajúce snahy v tejto oblasti, keď sme vychádzali z poznatkov ktoré získala prodekanka LF pre zahraničné styky na stretnutí krajín EÚ a transformujúcich sa krajín vo Visegráde v Maďarsku v roku 1999.

Okrem študentov sa v rámci programu SOCRATES-ERASMUS realizovali 2001/2002  aj učiteľské mobility, ktorých sa zúčastnili:

 

V roku 2001

Doc. MUDr. Andrej Jenča, CSc. prednášal na Faculté de Médecine v Nantes (FR) a prof. MUDr. Mária Frankovičová, CSc. na Université de Bretagne Occidentale v Breste (FR). Na našej Lekárskej fakulte prednášala prof. Mireille Bellet z Université de Bretagne Occidentale v Breste (FR) pre študentov v rámci prednášok z pediatrie a internej medicíny, okrem toho navštívila tieto kliniky a Ústav fyziológie.

 

V roku 2002

Prof. MUDr. Mária Tajtáková, CSc. z I. internej kliniky, prednášala na Université de Bretagne Occidentale v Breste vo Francúzsku a MUDr. Igor Kozák z Očnej kliniky prednášal na Universidad de Salamanca v Španielsku.

 

V roku 2003

Prof. MUDr. Mária Tajtáková, CSc. z I. internej kliniky prednášala na Université Catholique, Faculté Libre de Médecine, Lille, Francúzsko a prof. MUDr. Mária Frankovičová, CSc. pôjde prednášať na Université de Nantes, Faculté de Médecine, Nantes, Francúzsko.

Na našej Lekárskej fakulte prednášala prof. Mireille Bellet z Université de Bretagne Occidentale v Breste (FR) pre študentov v rámci prednášok z pediatrie a internej medicíny, okrem toho navštívila tieto kliniky a Ústav fyziológie v roku 2001 aj 2002.

Z prostriedkov programu SOCRATES bola vydaná informačná brožúrka o zavedení ECTS systému (European Credit Transfer System) na LF UPJŠ, ktorý uľahčí výmenu študentov v rámci programu SOCRATES-ERASMUS a tým sme splnili požiadavky EÚ na výmenu študentov. Informačný balík obsahuje všetky potrebné informácie o LF UPJŠ, ECTS, študijnom programe, Slovensku, Košiciach, študentských aktivitách na fakulte, možnostiach ubytovania, o dokladoch potrebných k pobytu, atď. Využíva sa na prezentáciu LF UPJŠ na medzinárodných podujatiach, pri veľtrhoch na získavanie zahraničných študentov, pričom zo strany LF nebolo potrebné na jej vydanie vynaložiť žiadne prostriedky.

Od roku 2000 sme participovali na mobilitnom projekte v rámci programu Leonardo da Vinci, ktorého koordinátorom je Universita Cattolica del Sacro Cuore v Ríme. Do tohto projektu bolo zapojených deväť európskych univerzít (Aristotle University of Thessaloniki - Grécko, Universidad de Cadiz - Španielsko, Universidad de Salamanca - Španielsko, Université Catholique de Lille -  Francúzsko, Université de Brest - Francúzsko, Université de Nantes - Francúzsko, University College Cork - Írsko a naša LF UPJŠ). V roku 2001 boli na trojmesačných študijných pobytoch tri študentky bakalárskeho štúdia - jedna na University College Cork (IRL) a dve na Universidad de Cadiz (E) študentka medicíny bola na Université Catholique de Lille (FR), doktorandka na koordinujúcej univerzite v Ríme (I) a prednostka Ústavu ošetrovateľstva na University College Cork (IRL). Všetky účastníčky hodnotili pobyty kladne, problémom boli neskoro poukázané finančné prostriedky z koordinujúcej univerzity, čo im v úvode spôsobovalo existenčné problémy.

            Na základe našich kontaktov z programov SOCRATES a Leonardo da Vinci sme boli v  roku 2000 prizvaní do SOCRATES projektu – Thematic Network Projects MED-NET 2, (Medical Education and Didactics Network), ktorého koordinátorom je Universitá degli Studi di Parma v Taliansku a je v ňom zapojených 85 univerzít z celej Európy.  Projekt je zameraný  na rozvoj medicínskeho vzdelávania, kreditný systém vo vzdelávaní a ďalšie oblasti týkajúce sa medicíny, pričom jeho cieľom je priblížiť vzdelávacie systémy jednotlivých európskych krajín a  dosiahnutie internacionalizácie štúdia. V rámci tohto projektu sme boli poverení hlavným organizátorom profesorom E. Mollinom z Talianska organizáciou workshopu v roku 2002. Stretnutia sa zúčastnili Prof. Colette Creusy z Universite Catholique de Lille, Francúzsko, Prof. Enzo Molina z Universitá degli Studi Parma, Taliansko a Prof. Manuel Vjande z University of Oviedo, Španielsko. Za našu LF UPJŠ dekan doc. MUDr. L. Mirossay, DrSc., doc. MUDr. N. Markovská, CSc. ako študijná prodekanka, niektorí vybraní učitelia a hlavne študenti. Cieľom stretnutia bola práve koordinácia kurikúl na LF a výmena študentov, veľmi kladne bola hodnotená aktívna účasť našich študentov na tomto stretnutí.

            Ďalší projekt, ktorý pokračoval a zároveň aj skončil v roku 2000 bol projekt PHARE „Health management“ do ktorého boli zapojení traja pracovníci Lekárskej fakulty. Cieľom tohto projektu bolo vypracovať pilotnú štúdiu, týkajúcu sa zavedenia odporúčaní do liečby hypertenzie a ich vplyv na finančnú náročnosť liečby.

V roku 2000 úspešne sa skončil aj medzinárodný vedecko-výskumný projekt INCO-COPERNICUS, do ktorého okrem Ústavu lekárskej biológie LF UPJŠ boli zapojené aj vedecké pracoviská z Portugalska, Belgicka, Maďarska, Českej republiky a z Anglicka.

Ústav sociálnej medicíny a II. interná klinika LF UPJŠ pokračovali v rokoch 2000 a 2001 v projekte EURIDISS „European Research on Incapacitating Diseases and Social Support“ do ktorého boli zapojené aj ďalšie pracoviská z Holandska, Severného Írska, Švédska, Francúzska a z Nórska.  Ústav sociálnej medicíny participoval na piatich projektoch v rámci multilaterálnej zmluvy Central European Network, kde spolupracujú ďalšie krajiny ako Holandsko, Poľsko, Maďarsko, Slovinsko, Chorvátsko a Rumunsko. Od roku 2002 sa do spolupráce v rámci Central European Network zapojila Neurologická klinika po podpísaní zmluvy o spolupráci s Univerzitou v Gröningene (Holandsko).

            Na školský rok 2003/2004 sme sa zapojili do programu CEEPUS ktorí umožní výmenu študentov medzi SR, ČR, Maďarskom a Poľskom.

Po úspešnom ukončení medzinárodného vedecko-výskumného projektu v rámci INCO-COPERNICUS, do ktorého bol zapojený Ústav biológie LF UPJŠ, bol tento ústav  rovnako úspešný aj v ďalšom projekte „Effects of PAHs in enviromental Pollution on exogenous and endogenous DNA damage“ v rámci 5. RÁMCOVÉHO PROGRAMU. Na základe výsledkov v 5. rámcovom programe ako aj vedecko-výskumného zamerania Ústavu biológie a našich dobrých kontaktov s lekárskou fakultou v Ríme bolo toto pracovisko akceptované na spoluprácu v rámci Marie Curie Programe, ktorú organizuje prof. Cittadini z Universita Cattolica Sacro Cuore v Ríme pod názvom  „Molecular oncology: Cell cycle deregulation in cancer“.

 Spoluriešiteľom ďalšieho projektu v rámci 5. Rámcového programu „Evaluating Human Healt Risk from Low-dose and Long-term PCP Exposure“ je I.interná klinika LF UPJŠ  a Ústav sociálnej medicíny je spoluriešiteľom projektu pod názvom Nurses Early Exit Study. Prehľad medzinárodných projektov za roky 2000, 2001 a 2002 je v (Tab. 3a, 3b, 3c).

 

Spolupráca v rámci medzinárodných zmlúv

 

Rok 2000

Na roky 2000 – 2002 bola podpísaná bilaterálna dohoda o vedeckej spolupráci medzi Lekárskou fakultou UPJŠ a Lekárskou fakultou  Universita Degli Studi di Padova (I).

V roku 2000 bola na roky 2000-2005 podpísaná  Dohoda o vedeckej, pedagogickej a kultúrnej spolupráci medzi Univerzitou Karlovou v Prahe a Univerzitou P. J. Šafárika v Košiciach. Na jej základe spolupracujú jednotlivé ústavy a kliniky našej fakulty.

Ďalšou bilaterálnou dohodou ktorá bola podpísaná, je dohoda medzi Lekárskou fakultou UPJŠ, Fakultnou nemocnicou s poliklinikou na Tr. SNP 1 a Humboldt University at Berlin, Charité Virchow Clinical Hospital (D) a je zameraná na vedeckú spoluprácu v oblasti transplantácie orgánov a tkanív, ale aj na postgraduálne vzdelávanie tých pracovníkov, ktorí sú účastníkmi orgánových transplantácií.

 

 

 

 

Rok 2001

V uplynulom roku bola podpísaná nová bilaterálna dohoda medzi Lekárskou fakultou, FNsP a The Northern Centre of Health Care Research of University of Groningen (NL), ktorého cieľom je sledovanie reintegrácie v spoločnosti u pacientov po transplantácii obličiek.

Ďalšia dohoda o vzájomnej spolupráci pri výmene tkanív, výskume a vývoji v tejto oblasti bola podpísaná medzi Lekárskou fakultou, FNsP a Deutsches Institut für Zell und Gewebeersatz v Berlíne (D).

Na základe dohody o vedeckej, pedagogickej a kultúrnej spolupráci medzi Univerzitou Karlovou v Prahe a Univerzitou P.J. Šafárika v Košiciach bola na mesačnej stáži na Ústave biologie a lekářske genetiky FN Motol a 2. lekárskej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe MUDr. Jana Behunová z Kliniky detí a dorastu LF UPJŠ.

 

Rok 2002

S Univerzitou v Groningene boli podpísané ďalšie 2 dohody, na základe ktorých sa zapojili do doktorandského štúdia na Univerzite v Groningene 2 lekárky a 2 psychologičky. Práca sa týka problematiky biomedicínskych a sociálnych faktorov u pacientov so sklerózou multiplex a parkinsonovou chorobou a kvality ich života,  a je koordinovaná na Neurologickej klinike LF UPJŠ a FNsP.

Podpísaná bola aj bilaterálna dohoda o zriadení medzinárodnej očnej banky s distribúciou očných rohoviek prostredníctvom siete IFETB do celého sveta IFETB/Tissue Banks International, Baltimore, USA.

 

Medzinárodné aktivity mimo medzinárodných projektov, programov a zmlúv (zahraničné služobné cesty, študijné pobyty, kurzy a školenia)

 

Rok 2000

Medzinárodné aktivity pracovníkov Lekárskej fakulty sa výrazne orientujú na aktívnu prezentáciu svojich vedeckých výsledkov na kongresoch po celej Európe ale aj v Amerike, Kanade, Ázii i Austrálii. Naši lekári sa čím ďalej tým viac dostávajú do povedomia aj formou prednášok, ktoré absolvujú na základe pozvania zahraničných univerzít v Kanade USA, SRN. 

Mladých lekárom Open Society Fund každoročne umožňuje zúčastniť sa na týždenných tzv. Salzburgských seminároch, kde sa výber uskutočňuje z rakúskej strany na základe doterajších pracovných výsledkov uchádzačov. V roku 2000 boli  z LF UPJŠ vybraní dvaja lekári:  MUDr. Katarína Studená a MUDr. Peter Cibur. Prostredníctvom J. W. Fulbright Commission for Educational Exchange bol vybraný a zúčastnil sa ročného študijného pobytu v USA MUDr. Ivan Dóci z Psychiatrickej kliniky LF UPJŠ.  Deväť mesiacov bol na stáži na University of South Alabama, v Mobile na očnej klinike MUDr. Igor Kozák, čo bolo financované z nadácie MOKA (Mobile-Košice Association). Na kratších študijných pobytoch  v USA, v Nemecku či v Anglicku sa zúčastnili aj ďalší učitelia LF UPJŠ.

Na základe kontaktov z predchádzajúcich medzinárodných aktivít bola Dr. Gdovinová pozvaná na „Visegrádsku konferenciu“ o postgraduálnom vzdelávaní, ktorej účastníkmi boli zástupcovia krajín EÚ a Maďarska, Ukrajiny, Českej republiky a Slovenskej republiky. Hlavnou témou podujatia bola diskusia o  systéme postgraduálneho vzdelávania ktoré v krajinách EÚ je zabezpečované lekárskymi fakultami a nie centrálnymi inštitúciami a zástupcovia lekárskych fakúlt v Maďarsku prezentovali ich dvojročné skúsenosti s týmto novým systémom.

Lekárska fakulta je členom AMSE (Association of Medical School of Europe) a AMEE (Association for Medical Education in Europe) a každoročne sa zúčastňuje zasadnutí týchto asociácií.  V uplynulom roku sa uskutočnili v Izraeli a v Portugalsku.

 

Rok 2001

Na dlhodobých študijných pobytoch sa zúčastnili:

Doc. MUDr. Darina Kluchová, CSc. z Ústavu anatómie sa dostala medzi 21 finalistov z celého sveta a získala International Fellowships in Medical Education (IFME) na 12 mesiacov prostredníctvom Educational Commission for Foreign Medical Graduates (ECFMG) na Univerzite v San Francisco, USA.

Na základe medzivládnych dohôd v rámci Slovenskej akademickej informačnej agentúry – Servisného centra pre tretí sektor (SAIA SCTS) sa konkurzu zúčastnila a úspešne ho absolvovala MUDr. Katarína Studená z I.gynekologicko-pôrodníckej kliniky, čo jej umožnilo zúčastniť sa 3-mesačného študijného pobytu na univerzite v Nórsku.

MUDr. Jana Behunová z Kliniky detí a dorastu vyhrala konkurz na štipendium Kubik-Hooker Scholarship na 9 mesiacov na College of Medicine University of South Alabama v meste Mobile, USA.

MUDr. Kvetoslava Rimárová, CSc. z Ústavu hygieny prostredníctvom European Centre on Health of Scieties in Transition - SOROS Fellowship Programme bola na trojmesačnom študijnom pobyte na London School of Hygiene and Tropical Medicine University of London, Anglicko.

RNDr. Andrej Miroššay z Ústavu farmakológie získal 10-mesačné štipendium Marie Curie Fellowships na Institut Gustave Roussy v Paríži, Francúzsko.

MUDr. Peter Olexa zo IV. internej kliniky absolvuje 6-mesačný pobyt na Herz-Zentrum Coswig, Klinik für Kardiologie und Angiologie v SRN.

PhDr. Mária Zamboriová v rámci programu Leonardo da Vinci bola 3 mesiace na študijnom pobyte v University College Cork, Írsko.

 

Rok 2002

Medzinárodné aktivity pracovníkov Lekárskej fakulty smerujú hlavne k aktívnej  účasti na kongresoch, sympóziách, ale aj študijných pobytoch. Kým v roku 2001 bolo na kongresoch s aktívnou účasťou 128 pracovníkov, v uplynulom roku sa počet zvýšil na 175. Vedenie fakulty v roku 2002 sprísnilo uvoľňovanie pracovníkov s pasívnou účasťou. Kto nesplnil požadované kritériá (zisk minimálne 100 bodov pri osobnom hodnotení alebo 20 percentná účasť na podujatiach spolku lekárov, habilitačných a inauguračných prednáškach, čo predstavuje približne 6 účastí za školský rok), tomu nebolo umožnené čerpať pracovné voľno. Zahraničnú cestu mohol absolvovať iba na úkor dovolenky. Odzrkadlilo sa to v poklese počtu  pasívne zúčastnených pracovníkov zo 68 v roku 2001 na 42 v roku 2002.

Na dlhodobých študijných pobytoch sa zúčastnili:

Doc. MUDr. Darina Kluchova, CSc. z Ústavu anatómie ukončila v minulom roku svoj ročný študijný pobyt prostredníctvom Educational Commission for Foreign Medical Graduates (ECFMG) na Univerzite v San Francisco, USA.

MUDr. Jana Behunová z Kliniky detí a dorastu absolvovala štipendijný pobyt na College of Medicine University of South Alabama v meste Mobile, USA.

RNDr. Andrej Miroššay z Ústavu farmakológie v rámci Marie Curie Fellowships bol na štipendijnom pobyte na Institut Gustave Roussy v Paríži, Francúzsko.

MUDr. Peter Olexa zo IV. internej kliniky bol na študijnom pobyt na Herz-Zentrum Coswig, Klinik für Kardiologie und Angiologie v SRN.

Mgr. Jana Schmuczerová z Ústavu lekárskej biológie bola prijatá na oddelenie genetickej ekotoxikológie ÚEM AV ČR v Prahe, v rámci programu MEDIPRA-eu Centre of Excellence.

Doc. MUDr. Ružena Tkáčová, CSc. v rámci vedeckej spolupráce s Respiratory Division, Department of Medicine, University of Toronto, Kanada bola na mesačnom študijnom pobyte.

MUDr. Tatiana Baltesová z Kliniky detí a dorastu bola na študijnom pobyte v Hospital for Sick Children v Toronte, Kanada.

MVDr. Pavol Kočan, Ústav patológie, koncom roka nastúpil na študijný pobyt na Ústav patológie 1. LF UK v Prahe, ČR.

MUDr. Juliana Ferenczová, Klinika detí a dorastu bola na študijnom pobyte na Detskej klinike Univerzity Alberta Szent Gyorgyi v Szegede, Maďarsko.

Zahraničné aktivity pracovníkov LF v porovnaní jednotlivých rokov zobrazuje Tab. 4.

 

Medzinárodné aktivity študentov a doktorandov

 

Každoročne majú študenti možnosť počas letných prázdnin absolvovať mesačné povinné študentské praxe v nemocniciach rôznych európskych aj neeurópskych štátov  Tieto pobyty  sú organizované  študentami  v rámci IFMSA (International Federation for Medical Student Association).  Súčasne  zahraniční študenti absolvujú   stáže na klinikách LF UPJŠ.

V roku 2000 bolo na zahraničnej praxi 38 študentov, v roku 2001 to bolo 43, a v roku 2002 sa praxe zúčastnilo 27 študentov. Rovnako je  aj záujem o prax na našej fakulte, v roku 2000 a 2002 tu bolo po 32 študentov, v roku 2001 až 36 študentov.

V roku 2000 sa Jana Myndiuková zúčastnila v Egeri, Maďarsku „3rd Central European Subregional Meeting“ a v Heidelbergu, SRN 30. výročia DFA (Deutschen Famulantenaustausch), kde prezentovala našu Lekársku fakultu, program SOCRATES-ERASMUS na fakulte a hovorila aj o možnostiach pre nemeckých študentov absolvovať študijný pobyt na LF UPJŠ.

V roku 2001 sa valné zhromaždenie IFMSA uskutočnilo v Aalborgu v Dánsku,  zúčastnila sa ho aj národná koordinátorka pre výmenné stáže študentov Slovenska študentka 5. ročníka Jana Myndiuková a národný koordinátor pre vedu a vzdelávanie študent 5. ročníka Jaroslav Beck.

Cieľom týchto každoročných stretnutí je propagácia výmenných stáží, výmena informácií o priebehu stáží na lekárskych fakultách v rámci členských krajín IFMSA ako aj podpísanie nových kontraktov. Na tomto zasadnutí bola Jana Myndiuková zvolená za Standing Committee on Professional Exchange Director IFMSA.

Ďalšia naša poslucháčka Miroslava Romžová ako členka Študentskej rady vysokých škôl na Slovensku sa zúčastnila v roku2001 zasadnutia študentov 28 krajín Európy v Göteborgu, vo Švédsku, za účelom zhodnotenia plnenia Bolognskej deklarácie a výsledným výstupom všetkých pracovných skupín bola Göteborgská deklarácia, ktorá zhrnula požiadavky a pripomienky študentov, ktoré na konferencii odzneli.

Študenti sa zúčastňujú v zahraničí aj kongresov, kde prezentujú svoje výsledky, ktoré dosiahli v študentskej vedeckej a odbornej činnosti. V marci  roku 2000 sa ôsmi študenti zúčastnili Medzinárodného kongresu študentov a mladých lekárov v Cluji, v Rumunsku, kde prezentovali dve práce v odbore stomatológia. Za jednu „Rizikové faktory nádorov v orofaciálnej oblasti“ získali od poroty 2. miesto a od firmy Blend-a-med, ktorý bol sponzorom kongresu, získali 1. miesto. Rovnako úspešne sa darilo aj ďalším štyrom študentom zo všeobecného smeru, ktorí sa v októbri 2000 zúčastnili 5. National Conference of Medical Students and Young Doctors v meste Wroclaw v Poľsku a získali 1. miesto a cenu rektora Wroclaw Medical University.

 Česko-slovenská študentská, vedecká a odborná konferencia sa v roku 2000 uskutočnila na pôde Lekárskej fakulty UPJŠ Košice a aj tu sme získali dve prvé miesta, jedno v pregraduálnej teoretickej sekcii a jedno  v postgraduálnej sekcii.

V roku 2001 sa zúčastnili medzinárodných študentských kongresov v Berlíne, Varšave a v Hradci Králové. Na Česko-Slovenskej študentskej vedeckej konferencii v Hradci Králové sa študenti I. Matia, S. Jackanin, J. Kišš a S. Rokošný v sekcii teoretickej umiestnili na 2. mieste. Rovnako aj doktorandi sa aktívne zúčastnili kongresov v Českej republike a v Maďarsku, ale aj rôznych odborných kurzov.

V roku 2002 boli opäť na medzinárodných študentských kongresoch v Berlíne, a v Prahe. Aktívne sa zúčastňujú kongresov a odborných kurzov v zahraničí – v Českej republike a v Maďarsku aj naši doktorandi. Dve doktorandky z Ústavu biológie boli v rámci Marie Curie Fellowship na ročných študijných pobytoch v Salamanke, Španielsko. Ostatní doktorandi boli doteraz menej aktívni vo vyhľadávaní možných zahraničných stáží a prví šiesti vycestujú na zahraničné študijné pobyty až na základe bilaterálnych dohôd v rámci programu SOCRATES.

V roku 2001 bol študent Marek Molčány na 4-mesačnom študijnom pobyte v rámci Akcie Rakúsko-Slovensko v Grazi, Rakúsko.

Zahraničné aktivity študentov a doktorandov v porovnaní jednotlivých rokov zobrazuje Tab. 5.

 

Prijatia zahraničných hostí

           

            Rok 2000

           V roku 2000 navštívili našu fakultu viacerí zahraniční hostia:

- dekan Termopiľskej štátnej medicínskej akadémie I. J. Gorbačevského prof. Vitalij Vasiljevič Maľovany

- riaditeľ a zástupca riaditeľa z Institute for Cell and Tissue Replacement z Berlína a

 Prof. Dr. Rudiger von Versen a Dipl.-Phys. Hans Joachim Monig,

- prof. Dr. Vihang Vahia z Cooper Hospitaland Seth G. S. Medical College, Mumbai, India, ktorý sa zúčastnil psychiatrického kongresu

- Dr. Hanson a Eric Ranvig, administrative director W.I.S.E ( Worldwide Institute Supporting Exchange of culture and science) z Worcester, štát Massachusetts, USA, ktorí našu fakultu a hlavne našich študentov dobre poznajú, pretože už viacerí boli na štvormesačných študijných pobytoch. Dôvodom ich návštevy bol opäť výber  študentov, ktorí budú mať v školskom roku 2001/2002 možnosť zúčastníť sa na stážach v USA. Rozhodnutie o výbere sme už dostali a štyria študenti LF: Martin Javorský, Martin Mráz, Martin Turčiansky a Michal Šmalo mali možnosť zúčastniť sa študijných pobytov v USA.

 

            Rok 2001

            V roku 2001 Lekársku fakultu navštívili títo zahraniční hostia, ktorých prijali dekan alebo prodekani fakulty:

            Pani Hasselhorn z Wupertalskej Univerzity v SRN, cieľom bolo dohodnúť sa a podať grant zameraný na výskum predčasného odchodu do dôchodku sestier a ich uplatnenie pri súčasnom vysokoškolskom vzdelaní v praxi.

            Prof. Oakley Ray, PhD z Vanderbilt University, Nashville, USA, ktorý sa na pozvanie Psychiatrickej kliniky zúčastnil krajského seminára a mal prednášku na tému „The Revolutionary New Science of Psychoendoneuroimmunology“.

            Prof. Colette Creusy z Universite Catholique de Lille, Francúzsko. Na stretnutí s dekanom fakulty doc. MUDr. L. Mirossayom, DrSc. rokovali o ďalšej spolupráci v rámci MED-NET 2 (Medical Education and Didactics Network).

            James H. Leimkuhler, CPA, MBA – viceprezident medzinárodnej divízie tkanivových bánk USA a Dr. Mark Bordar z Kalifornie, cieľom bolo nadviazanie spolupráce s Tkanivovoubankou LF UPJŠ, prezentovanej spoločnými vedeckovýskumnými programami v oblasti alotransplantológie.

            Študenti z Univerzity v Giessene (D) Michael Buttcher a Marina Lindenstruth, ktorí majú na starosti študentské mobility v rámci programu SOCRATES, prišli na monitoring našej fakulty.

Dr. Jitse P. van Dijk z Univerzity v Groningene, navštívil fakultu s cieľom dohodnúť ďalšiu spoluprácu, hlavne v oblasti doktorandského štúdia.

            Prof. Denis Geary  prednosta detskej kliniky The Hospital for Sick Children, z Toronta, Kanada, prednášal na pediatrickej pracovnej konferencii a pôsobil na našej fakulte ako „hosťujúci profesor“.

            Dr. Gordon zo Švajčiarska prednášal v rámci rodinného lekárstva.

            Bruno Boyer, atašé pre spoluprácu vo francúzskom jazyku z Veľvyslanectva Francúzskej republiky na Slovensku.

            Prof. Vladimír Lieszkowsky z Univerzity v Los Angeles, USA v rámci seminára na Ústave patologickej fyziológie prednášal na tému poškodenia mozgu.

 

            Rok 2002

            V roku 2002 Lekársku fakultu a jej pracoviská navštívili títo zahraniční hostia:

Doc. Dr. Martin HansHasselhorn z Wupertalskej Univerzity v SRN, a koordinátor projektu NEXT sa stretol s vedením fakulty a s národnou koordinátorkou doc. MUDr. Máriou Kovářovou, CSc. tohto projektu v rámci 5. Rámcového programu.

Prof. Dr. David Ellis, PhD, Univerzita v South Alabama, Mobile, USA, ktorý ako štipendista v rámci Fulbrightovej nadácie pracoval šesť mesiacov na Ústave sociálnej medicíny.

Ústav lekárskej chémie a biochémie: Prof. Pál Perjesi, Pécs University Medical School, Pécs. Maďarsko.

Ústav lekárskej mikrobiológie: Prof. Clifford Wray – Head of Bacteriology, Institute central Laboratory, Weybridge, Veľká Británia a doc. MUDr. M. Votava, CSc. z Mikrobiologického ústavu LF Masarykovej Univerzity, Brno, Česká republika.

Združená tkanivová banka: Philip Felton, Vice President, Tissue Banks International, Baltimore, USA. Mahmood Farazdaghi, Administrative and Technical Director, International Federation of Eye Banks, Baltimor, USA. Kathryn R. Obermayer, Clinical Coordinator, Tissue Repository Manager, Epigenomics, Seatle, USA, Vladimír Velební, CPN, Česká reopublika a Sabine Herbert Miltenyi Biotec GmbH, SRN.

Neurologická klinika: Dr. Jitse P. van Dij a Dr. L.J. Middel z Univerzity v Gröningene sa podieľali na príprave dotazníkov v rámci projektu: Biomedicínske, psychosociálne faktory vo vzťahu k funkčnému stavu pacientov s Parkinsonovou chorobou a sklerózou multiplex.

ORL klinika: Prof. MUDr. Mikloš Bauer z ORL kliniky v Pécsi, Maďarsko, doc. MUDr. Kazimír Niemczik z ORL kliniky vo Waršave, Poľsko, prof. MUDr. Ján Betka, DrSc. a doc. MUDr. Miroslav Hroboň, CSc. obaja z  ORL kliniky 1.LF UK v Prahe a doc. MUDr. Jan Vokurka, CSc. z ORL kliniky v Hradci Králové ČR.

Očná klinika: hosťujúci profesor na našej fakulte prof. Z. Gregor z Moorfield Eye Hospital, Londýn, Veľká Británia

V rámci regionálneho workshopu  MED-NET II boli prítomní zahraniční partneri – Dr. Alessandro Bernazzoli z Universitá degli Studi, Parma, Taliansko, prof. Manuel Vjande z University of Oviedo, Španielsko a Prof. Colette Creusy z Universite Catholique de Lille, Francúzsko.                       

I. chirurgickú kliniku:  V rámci VI. slovenského kongresu cievnej chirurgie navštív

Prof. Ernesto Molina – Univerzita Minneapolis, Minnesota, USA, prof. A. F. Babjak – Univerzita McMaster, Hamilton, Canada, dr. A. Del Giglio – Instituto Verona Tre Marcueti, Taliansko, prof. Tamaš – Gyor, a dr. Štefan Nagy – Sombatej, Maďarsko a z ČR to boli prof. Mayzlík, doc. Dr. Veselý, prof. Třeška, doc. Šilhart, doc. Utíkal, prof. Nahodil, MUDr. Veverková a prof. Wechsler.

II. gynekologicko-pôrodnícku kliniku: Prof. MUDr. Ladislav Pilka, DrSc. z Centra reprodukční medicíny, Zlín, ČR.

Kliniku detí a dorastu: Prof. Ricardo Gonzalez, M.D. FAAP profesor Urológie Univerzita Miamia, USA, prof. Dr. Tulassay, M.D., profesor Pediatrie Unilverzita Budapešť, Maďarsko, prof. MUDr. Dunovský, DrSc. a prof. MUDr. Ja Janda, CSc. z I. Detskej kliniky Praha, Motol, prof. MUDr. Mihál, CSc. Detská klinika Olomouc – všetci boli účastníkmi Pediatrickej konferencie.

Psychiatrická klinika: Prof. MUDr. Lanczik z Mníchova, na odbornom seminári prednášal o popôrodných psychických poruchách. Psychiater a člen Švajčiarskej psychoanalytickej spoločnosti MUDr. A. Benz prednášal v rámci kurzu základy psychoanalýzy pre mladých psychiatrov. Prof. A. M. Nezu, profesor klinickej psychológie na Hahnemannovej Univerzite vo Philadelphii a prof. Ch. M. Nezu, ktorá je profesorkou klinickej a zdravotnej psychológie na tej istej univerzite predniesli svoju koncepciu psychoterápii pod názvom „Kognitívna a behaviorálna psychoterapia“. V rámci tradičných stretnutí a spolupráce troch krajín  Ő-S-T boli na Psychiatrickej klinike prof. Zápotocky z Grazu, Rakúsko, prof. M. C. Angermer z Lipska, SRN,  prof. Blasko z Insbrucku, Rakúsko a z Českej republiky prof. Bouček, doc. Smolík a MUDr. Tůma.

Nefrologická klinika: Prof. J. Kopple, M.D., Klinika nefrológie a hypertenzcie UCLA, Los Angeles, USA – prednášal na vedeckej pracovnej schôdzi Spolku lekárov. Prof. F. Kokot, M.D., Nefrologická klinika Sliezskej lekárskej akadémie, Katowice, Poľsko, Prof. S. Massry, M.D., Southern California University, Los Angeles, USA, prof. G. Bellinghieri, M.D. a prof. V. Savica, M.D., obaja z Nefrologickej kliniky Univerzity v Messine, Taliansko, prof. V. Bonomini, M.D., Nefrologický inštitút Boloňskej univerzity, Bologna, Taliansko, prof. S. Sonkodi, M.D. Nefrologická klinika, Szeged, Maďarsko, prof. A. Heidland, M.D., Nefrologická klinika Univerzity Würzburg, Nemecko a prof. V. Teplan, M.D. Nefrologická klinika, IKEM. Praha, Česká republika – všetci prednášali na slávnostnej vedeckej pracovnej schôdzi pri príležitosti životného jubilea prof. MUDr. Miroslava Mydlíka, DrSc., prednostu Nefrologickej kliniky LF UPJŠ a FN LP v Košiciach.

Klinika popálenín a rekonštrukčnej chirurgie: Doc. Brychta, plastická chirurgia Brno-Bohunice, za účelom spustenia laseru Derma-K.

 

Medzinárodné podujatia organizované fakultou

           

Rok 2000

            V roku 2000 bola Lekárska fakulta UPJŠ a jej pracoviská organizátormi a spoluorganizátormi viacerých podujatí s medzinárodnou účasťou:

-         75. Fyziologické dni

-         Nefrologické sympózium

-         Medzinárodný workshop (Central European Network)

-         III. slovenský kongres úrazovej chirurgie – Dni primára Bauera

-         XXXIX. Východoslovenské lekárske dni

-         5. medzinárodné sympózium „Metabolic Changes in Chronic Renal Failure“

-         XXIII. česko-slovenské endokrinologické dni

-         Slávnostná vedecká konferencia pri príležitosti 80. narodenín prof. MUDr. Emila Matejíčka, DrSc.

 

 

 

Rok 2001

            -    Women´s mental health – Duševné zdravie ženy

-         VIII. celoštátny zjazd Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti SLS venovaný 85. výročiu narodenia prof. MUDr. Karola Poradovského, DrSc.

-         X. košické oftalmologické dni

-         3. slovenský transplantačný kongres s medzinárodnou účasťou

-         Dies Jessenii XIV. Téma – Chirurgia štítnej žľazy a prištítnych teliesok

-         III. slovenský vedecký zjazd súdneho lekárstva s medzinárodnou účasťou pri príležitosti životného jubilea doc. MUDr. Františka Longauera, CSc.

-         Konferencia Slovenskej urologickej spoločnosti s medzinárodnou účasťou

-         XXVI. kongres pracovného lekárstva s medzinárodnou účasťou a III.košické dni pracovného lekárstva a toxikológie

-         XXIX. kongres Slovenskej nefrologickej spoločnosti s medzinárodnou účasťou pri príležitosti 35. výročia založenia dialyzačného strediska FN L. Pasteura v Košiciach

-         XV. bardejovské gastroenterologické dni

-         Medzinárodný workshop na tému: „Výskum v sociálnej gerontológii a geriatrii

-         Pediatrická pracovná konferencia s medzinárodnou účasťou

 

Rok 2002

-         VI. slovenský kongres cievnej chirurgie

-         VI. seminár mladých ortopédov

-         IX. kongres mladých otolaryngológov

-         Regional workshop MED-NET II (Medical  Education and Didactics Network)

-         II. zjazd Mikrobiologicko-epitemiologickej spoločnosti SLS

-         XVI. bardejovské gastroenterologické dni

-         School of Sleep Medicine – Scientifi programme

-         Stretnutie detských nefrológov

-         III. zjazd Mikrobiologicko-epidemiologickej spoločnosti SLS

-         2. medzinárodný kongres kardiovaskulárnych ochorení

-         II. vedecko-pracovná konferencia – Syndróm týraného, zneužívaného a zanedbávaného dieťaťa – problém verejného zdravia

-         Medzinárodné sympózium Ő-S-T (Ősterreich-Slowakei-Tsechische Republic) psychiatrov

-         Vedecké pracovné schôdze, organizované SLS a Spolkom lekárov v Košiciach

 

 

Košice 19.3. 2003 

 

 

                                                           Doc. MUDr. Zuzana Gdovinová, CSc.

                                               prodekanka pre zahraničné styky a prezentáciu fakulty