|
1. Súčasný stav problematiky
Súdne lekárstvo všeobecne poskytuje objektívne podklady pre analýzu príčin úmrtí aj zdravotného stavu neliečenej populácie. V Koncepcii odboru súdne lekárstvo (Vestník MZ SR, 1997) je jednou zo základných úloh súdneho lekárstva uvedená aj analýza príčin trestných činov voči životu a zdraviu, samovražednosti, dopravnej nehodovosti, pracovnej a mimopracovnej úrazovosti, alkoholových a drogových závislostí, vrátane riešenia medicínsko-právnych otázok týkajúcich sa ich prevencie. Odbor súdne lekárstvo okrem toho poskytuje orgánom činným v trestnom konaní a iným štátnym orgánom podklady na objasňovanie a prevenciu negatívnych spoločenských javov. Výskumný zámer Ústavu súdneho lekárstva LF UPJŠ v súvislosti s uvedeným sa uberá niekoľkými smermi:
I. Súdnolekárska analýza traumatických a netraumatických poškodení centralného nervového systému, iných orgánov a tkanív a ich datovanie pomocou imunohistochemických metód.
II. Stanovenie alkoholov v biologických tekutinách pri určovaní času smrti v súdnolekárskej praxi.
III. Stanovenie niektorých toxikologicky významných látok v biologickom materiáli odobratom u živých osôb a mŕtvych s cieľom dlhodobého monitorovania chronického alkoholizmu, drogovej závislosti a intoxikácií.
IV. Výskum výcvikového programu prevencie drogových závislostí a AIDS (v spolupráci s Prírodovedeckou fakultou UPJŠ).
V. Spoluúčasť vo východoeurópskom projekte výskumu fatálnej dopravnej nehodovosti pri ovplyvnení návykovými látkami (v spolupráci so súdnolekárskymi pracoviskami v Maďarsku, Slovinsku, Poľsku a Estónsku).
VI. Súdnolekársky rozbor úmrtí v pohorí Vysoké Tatry z hľadiska možnosti ich prevencie.
Ad I. Súdnolekárska analýza traumatických a netraumatických poškodení centrálneho nervového systému, iných orgánov a tkanív a ich datovanie pomocou imunohistochemických metód.
Imunohistochemické vyšetrenia určené pre zreteľné rozlíšenie traumatických a hypoxických zmien orgánov a tkanív sa na súdnolekárskych pracoviskách na území Slovenskej republiky prakticky nevykonávajú, aj napriek tomu, že v zahraničí sú neodmysliteľnou a nutnou súčasťou záverov súdneho lekára. Chýbanie jasne formulovaných záverov zo strany súdneho lekára môže viesť k nezodpovedaniu súdom a obhajcom kladených otázok a k neurčitosti, ktorá má za následok zastavenie trestného konania, oslobodenie skutočného páchateľa alebo odsúdenie nevinného. Zavedenie imunohistochemického vyšetrenia ako rutinnej metódy v práci súdneho lekára by malo do veľkej miery odstrániť subjektívny pohľad na čas vzniku poškodenia (za živa, agonálne, respektíve postmortálne), na dĺžku trvania poranenia. Zároveň sa získa od pacientov a nebohých s presnými časovými údajmi o traumatickom poškodení základný komparatívny súbor pre porovnávanie, vyhodnocovanie a konfrontáciu lézií.
V literárnych zdrojoch na odlíšenie morfologických zmien u zomrelých s kraniocerebrálnym poranením a osôb s protrahovanou hypoxiou (Sheriff a spol., 1994; Kaur a spol., 1999; Toupalík a spol., 1997, 2001) sa najčastejšie uvádza využitie imunohistochemickej detekcie neurón-špecifickej enolázy (NSE) a ubikvitínu. Pre hodnotenie poranení srdca sa častejšie uvádza ako veľmi citlivé vyšetrenie dôkaz myoglobínu (výpadok), dezmínu (výpadok) a fibrinogénu (voľne uložené depozity v kardiomyocytoch) v srdcových svalových vláknach. Pri datovaní poranení kože, iných orgánov a tkanív sa testovali glykoforín, laminín, kolagén, myoglobín, neurón-špecifická enoláza a S-100 proteín.
Ad II. Stanovenie alkoholov v biologických tekutinách pri určovaní času smrti v súdnolekárskej praxi. Určovanie času smrti v súdnolekárskej praxi je sťažené najmä neskoršími posmrtnými zmenami prebiehajúcimi v mŕtvom tele. V svetovej literatúre sú uvedené metódy vyhodnotenia hladín produktov postmortálneho rozpadu uhľohydrátov, vrátane novotvorby etanolu v biologických tekutinách (Rognum, Hauge, 1991; Grellner, Iffland, 1997), avšak nedostatočne je rozpracované štúdium komplexného porovnávania koncentrácií vyšších alkoholov (napríklad propanolu, butanolu, alylalkoholu), vrátane ich izomérov, pričom správna interpretácia uvedeného porovnávania výsledkov je kľúčom k určeniu čo najpresnejšieho času smrti aj v prípadoch pokročilých posmrtných zmien. Uvedené štúdium, aj z hľadiska prípadného požitia etylalkoholu ešte pred smrťou, umožňuje posúdiť skutočnosť a stav ovplyvnenia jedinca etylalkoholom, podielu etylalkoholu na príčine a mechanizme úmrtia a určiť dobu smrti aj v takýchto zložitejších prípadoch.
Ad III. Stanovenie niektorých toxikologicky významných látok v biologickom materiáli odobratom u živých osôb a mŕtvych s cieľom dlhodobého monitorovania chronického alkoholizmu, drogovej závislosti a intoxikácií.
Laboratórny dôkaz, kvalitatívne a kvantitatívne vyšetrenie takých toxikologicky významných látok, ako etylalkohol, vrátane jeho metabolitov (acetón, acetaldehyd, kyselina acetooctová) a etylénglykol, sa charakterizujú zložitým metodickým postupom (Robinson, Reive, 1981; Kunda a spol., 1988; Thomsen a spol., 1995; Goullé a spol., 2001). Uvedené látky môžu výrazne ovplyvňovať konanie jedinca, ba dokonca spôsobovať ťažké až smrteľné intoxikácie. Významnou úlohou v tomto smere je unifikácia laboratórnych postupov a metód s cieľom monitorovania a prevencie uvedených stavov, aj vzhľadom na to, že v roku 2000 na našom ústave v 17 prípadoch bola pri pitve stanovená diagnóza smrteľnej otravy uvedenými látkami.
Ad IV. Výskum výcvikového programu prevencie drogových závislostí a AIDS (v spolupráci s Prírodovedeckou fakultou UPJŠ).
Problém šírenia a zneužívania drog na Slovensku zahŕňa najmä fenomén odbytu drog, pričom vekový priemer konzumentov drog sa neustále hrozivo znižuje (Dimoff, Carper, 1994; Adamová a spol., 1998). Najvýznamnejšou cestou, ako tento odbyt eliminovať, je prevencia, ktorá sa týka psychologických, pedagogických a medicínskych aspektov (Orosová a spol., 1999). Projekt "Výcvikový program prevencie rizikového správania sa, závislosti a AIDS" má za cieľ zmapovať kontakt a skúsenosti detí a adolescentov s drogami a ich postoje k drogám, závislosti a prevencii, realizovať výcvik študentov-vysokoškolákov zameraný na rozvoj sociálnych a psychologických spôsobilostí, zdravého životného štýlu a spôsobilosti pre realizáciu primárnej prevencie závislosti v rodine a sfére svojho pôsobenia. Výcvikové programy sú jednou z foriem neformálneho zaškolenia vybraných študentov, pričom sa uplatňujú medicínske, sociálno-psychologické a právno-kriminalistické aspekty prevencie, ktorá súčasne musí byť viacrovinová a komplexná a účinne pôsobiť cestou profesionálnych a vysoko špecializovaných štátnych aj neštátnych inštitúcií a jednotlivcov.
Ad V. Spoluúčasť vo východoeurópskom projekte výskumu fatálnej dopravnej nehodovosti pri ovplyvnení návykovými látkami (v spolupráci so súdnolekárskymi pracoviskami v Maďarsku, Slovinsku, Poľsku a Estónsku).
Prípady výskytu návykových látok pri smrteľných dopravných nehodách majú ustálenú až stúpajúcu tendenciu v celej Európe (Vorel a spol., 1999). Na našom ústave v roku 1999 bolo pitvaných podľa § 115 Trestného poriadku 112 prípadov násilného úmrtia následkom dopravných nehôd, v roku 2000 takých prípadov bolo 114, pričom približne v 5% prípadov sa zistilo ovplyvnenie účastníkov dopravných nehôd návykovými látkami. Multicentrická štúdia tohto zo súdnolekárskeho a celospoločenského hľadiska významného problému nadväzuje na existujúce možnosti on-line komunikácie prostredníctvom Internetu a taktiež na štandardizáciu postupov pri skríningu, kvalitatívnom a kvantitatívnom vyhodnotení laboratórnych výsledkov. Ide o významný prínos pre orgány činné v trestnom konaní s hľadiska určenia zavinenia a vypracovania spôsobov prevencie dopravných nehôd.
Ad VI. Súdnolekársky rozbor úmrtí v pohorí Vysoké Tatry z hľadiska možnosti ich prevencie.
Násilné úmrtia v zložitom a členitom teréne Vysokých Tatier nie sú zriedkavé, ročne sa v tejto lokalite registrovalo aj registruje 30 - 50 prípadov smrteľných úrazov, najmä pri športovaní: horolezectvo, lyžovanie, hrebeňová cyklistika (Gurský, 1994; Schubert, 1997). Rozbor smrteľnej úrazovosti, zhodnotenie pitvaných úmrtí s rozpracovaním tém lavíny, polytraumy, kostrové nálezy a iné, štatistické spracovanie výsledkov a návrh príslušných preventívnych opatrení by mal byť dôležitým bodom v rámci prevencie úrazovosti v tomto regióne, ktorý je významnou turistickou lokalitou nielen pre Slovákov, ale aj pre zahraničných návštevníkov.
2. Vlastný prínos k súčasnému stavu problematiky
Ad I. Súdnolekárska analýza traumatických a netraumatických poškodení centralného nervového systému, iných orgánov a tkanív a ich datovanie pomocou imunohistochemických metód.
Z reprezentatívnych vzoriek vyšetrených prípadov sa určí najmodernejšími imunohistochemickými metódami pozitivita a negativita jednotlivých sledovaných špecifických protilátok v časovej závislosti od vzniku poranenia. Následne sa zistia semikvantitatívne a kvalitatívne rozdiely imunohistochemickej expresie antigénov v závislosti od dĺžky prežívania u traumatických a hypoxických lézií. Získané výsledky výrazne zlepšia možnosť odlíšenia poškodení tkanív z etiologického hľadiska (trauma, hypoxia), ako aj interpretáciu datovania poranení, čo bude významným prínosom v súdnolekárskej a znaleckej činnosti pri zodpovedaní medicínsko-právnych otázok. Ďalej sa zistia možné semikvantitatívne rozdiely expresie v detskom a dospelom veku pri zhodnej dĺžke prežívania, ako aj vplyv chorobných procesov (diabetes, cirhóza pečene, urémia, komócia, denervácia, šok) a vplyvov vonkajšieho prostredia (chlad, ťažké intoxikácie) na rozdiely v intenzite a rýchlosti hojenia poranení. Spracované a vyhodnotené výsledky výrazne zlepšia možnosť správneho časového určenia poškodenia daného tkaniva, umožnia sa exaktne vyjadriť k dĺžke prežívania poškodeného a hodnotiť kvalitu poskytnutej zdravotnej starostlivosti.
Ad II. Stanovenie alkoholov v biologických tekutinách pri určovaní času smrti
v súdnolekárskej praxi.
Laboratórny dôkaz, kvalitatívna a kvantitatívna analýza vyšších alkoholov a ich izomérov v biologických tekutinách odobratých pri pitve (krv, moč, očný sklovec, mozgovomiechový mok, hnilobná tekutina, synoviálna tekutina a tekutina z hnilobných pľuzgierov) pomocou metód head-space plynovej chromatografie a plynovej chromatografie s hmotnostnou spektrometriou (GC-MS) umožní určiť časové zákonitosti tvorby a premeny rozpadových produktov pri postmortálnych zmenách ľudského tela, a tým prispeje k riešeniu jednej z najzávažnejších otázok súdnolekárskej tanatológie - určenia času smrti. Umožní to zmapovať aj interakcie exogénneho (konzumovaného) a endogénneho (hnilobne vzniknutého) alkoholu počas trvania posmrtných zmien s cieľom eliminovať výskyt arteficiálnych hodnôt alkoholov v biologických tekutinách, prípadne adekvátne posúdiť podiel stavu opitosti jedinca na príčine a mechanizme smrti.
Uvedené štúdium je súčasťou vedeckého programu doktorandky MUDr. S. Iannaccone (do roku 2004).
Ad III. Stanovenie niektorých toxikologicky významných látok v biologickom materiáli odobratom u živých osôb a mŕtvych s cieľom dlhodobého monitorovania chronického alkoholizmu, drogovej závislosti a intoxikácií.
Uvedené štúdium umožní porovnať zabehnuté aj nové postupy stanovenia metabolitov etylalkoholu a etylénglykolu vrátane metód polaroskopie, plynovej chromatografie/hmotnostnej spektrometrie a kvapalinovej chromatografie s rutinnými metódami s cieľom umožniť objektívny dôkaz a posúdenie intoxikácie, tolerancie, fenómenu metabolickej acidózy aj abstinenčného syndrómu pri chronickom alkoholizme s dôrazom na monitorovanie stavov závislosti, ktoré sa stále častejšie vyskytujú v rámci nášho spádového územia, a ktoré sú v niektorých prípadoch spúšťacím mechanizmom náhlych a neočakávaných úmrtí.
Ad IV. Výskum výcvikového programu prevencie drogových závislostí a AIDS (v spolupráci s Prírodovedeckou fakultou UPJŠ).
Hlavné ťažisko projektu by malo byť zamerané na výcvik študentov, ktorí budú neskôr neformálne pôsobiť v tzv. rizikových skupinách, pričom uvedený druh prevencie sa všade vo svete ukázal ako najefektívnejší. Odhalenie rizikových skupín na stredných školách a stredných odborných učilištiach v Košiciach sa pravidelne uskutočňuje od roku 1999 pomocou dotazníkovej akcie. Štúdium umožní zaviesť psychologický model prevencie rizikového správania sa, závislosti a AIDS, ktorý vzápätí môže byť uplatnený v rozvoji harmónie telesného a duševného zdravia a v posilňovaní self-managementných schopností mladých jedincov a neformálnych skupín v rámci rovesníckych programov na stredných a vysokých školách.
Ad V. Spoluúčasť vo východoeurópskom projekte výskumu fatálnej dopravnej nehodovosti pri ovplyvnení návykovými látkami (v spolupráci so súdnolekárskymi pracoviskami v Maďarsku, Slovinsku, Poľsku a Estónsku).
Koordinátorom projektu je prof. T. Varga (Ústav súdneho lekárstva Medicínskej univerzity Alberta Szent-Gyorgyiho, Szeged, Maďarsko). Prvé výsledky tohto multicentrického štúdia budú prezentované na 16. medzinárodnej konferencii o alkohole, drogách a bezpečnosti cestovného ruchu v Montreale, Kanada (4.- 9. augusta 2002), ďalšie informácie sú umiestnené na internetovej stránke www.saaq.gouv.qc.ca/t2002.Uvedené štúdium, žiaľ, nemá zatiaľ grantové pokrytie a hradí sa z bežných výdavkov na toxikologické vyšetrenia jednotlivých účastníkov projektu.
Ad VI. Súdnolekársky rozbor úmrtí v pohorí Vysoké Tatry z hľadiska možnosti ich prevencie.
Do konca roku 2002 sa musí uskutočniť štúdium archívu Tatranskej horskej služby Starý Smokovec, do konca roku 2004 - rozbor smrteľnej úrazovosti vo Vysokých Tatrách, a to prípadov pitvaných na Ústave súdneho lekárstva LF UPJŠ v Košiciach a na Oddelení súdneho lekárstva NsP Poprad. Priebežne sa uskutoční publikovanie čiastočných výsledkov v odborných časopisoch, vyhodnocovanie výsledkov a ich štatistické spracovanie.
Všetky jednotlivé výsledky uvedených štúdií budú priebežne prezentované a publikované ako odborné články v tlači, v internetových on-line časopisoch a na domovskej internetovej stránke Ústavu súdneho lekárstva LF UPJŠ, ktorá sa momentálne pripravuje.
5 najvýznamnejších publikácií k problematike:
1. Adamová M., Longauer F., Rybárová E.: Štúdium bielkovinových metabolitov vo svale a pečeni ľudí post mortem. Folia Fac. Med. Univ. Šafarikianae Cassoviensis LII, 1995, 27-33.
2. Adamová M., Bobrov N., Longauer F., Fotul A.: Aktuálna drogová scéna u študentov stredných škôl v Košiciach. I. časť. Dotazníková akcia. Alkoholizmus a drogové závislosti (Protialkoholický obzor), 33, 1998, 5, 273-280.
3. Adamová M., Longauer F., Fotul A.: Aktuálna drogová scéna u študentov stredných škôl v Košiciach. II. časť. Dotazníková akcia u študentov stredných odborných učilíšť. Alkoholizmus a drogové závislosti (Protialkoholický obzor), 34, 1999, 5, 269-277.
4. Orosová O., Schnitzerová E., Longauer F.: Komunikatívny výcvikový program v príprave budúcich lekárov a učiteľov. Zborník prednášok 2. celoslovenskej konferencie o lekárskom vzdelávaní, Košice 18.-21.3.1999, 82-84.
5. Longauer F.: Prevencia drogových závislostí (závislostí od návykových látok) - medicínsky aspekt. V diele: Orosová O., Schnitzerová E. a kolektív: Prevencia drogových závislostí. Vysokoškolské učebné texty Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach, 2000, 158-180.
3. Zdôvodnenie a analýza reálnosti vedeckých cieľov do roku 2007
Program dosiahnutia vedeckých cieľov uvedených štúdií sa plánuje plniť súbežne pre všetkých 5 smerov vedeckého výskumu na ústave, umožní to efektívne využitie pracovného času, ľudských zdrojov a prístrojov a komplexné spracovanie každej odobratej vzorky biologického materiálu. Súčasný stav uvedených problémov a smerov vedeckého výskumu je charakterizovaný dosť rozpracovaným literárnym základom, v ktorom sa nami prezentované štúdie javia ako koncepčné, originálne a adekvátne nami vybraným materiálom a metódam vyšetrení. Vychádzajúc z legislatívnych aspektov súdnolekárskeho vedeckého výskumu, zabezpečenia pracoviska pitevným a laboratórnym materiálom, infraštruktúry samotného výskumu je možné kladne posúdiť reálnosť vedeckých cieľov do roku 2007, avšak materiálové a prístrojové zabezpečenie výskumu (najmä počítačové vybavenie pracoviska) je určitým rizikovým faktorom, ktorý môže výrazne znížiť kvalitu, plynulosť vedeckého výskumu, a tým aj reálnosť vedeckých cieľov.
4. Vedecké ciele do roku 2007
a) celkové do roku 2007:
- Vyhľadávanie a triedenie odbornej literatúry k riešenej problematike, uskutočnenie konzultácií niektorých aspektov vybraných smerov výskumu v internetových odborných diskusných skupinách a na on-line konferenciách.
- Vytvorenie súborov i databáz archívnej dokumentácie a vyšetrených biologických materiálov pre posudzovanie doby smrti, príčiny smrti, ovplyvnenia návykovými látkami.
- Zabehanie a overenie laboratórnych metodík skríningu, dôkazu, kvalitatívneho a kvantitatívneho vyšetrenia biologického materiálu.
- Vyhodnocovanie výsledkov a ich počítačové spracovanie.
- Aplikácia metodík a výsledkov do každodennej praxe a do výučbového procesu.
- Sumarizácia, prezentácia výsledkov na vedeckých podujatiach a publikácia výsledkov v odbornej literatúre a elektronických médiách.
b) na prvú etapu (do roku 2004):
- Kompletné obnovenie počítačového hardvéru (kritický bod výskumu!)
- Vyhľadávanie a triedenie odbornej literatúry k riešenej problematike, uskutočnenie konzultácií niektorých aspektov vybraných smerov výskumu v internetových odborných diskusných skupinách a na on-line konferenciách.
- Vytvorenie súborov i databáz archívnej dokumentácie a vyšetrených biologických materiálov pre posudzovanie doby smrti, príčiny smrti, ovplyvnenia návykovými látkami.
- Zabehanie a overenie laboratórnych metodík skríningu, dôkazu, kvalitatívneho a kvantitatívneho vyšetrenia biologického materiálu.
c) na druhú etapu (rok 2004 - 2007):
- Vyhodnocovanie výsledkov a ich počítačové spracovanie.
- Aplikácia metodík a výsledkov do každodennej praxe a do výučbového procesu.
- Sumarizácia, prezentácia výsledkov na vedeckých podujatiach a publikácia výsledkov v odbornej literatúre a elektronických médiách.
5. Konkrétny návrh postupu na dosiahnutie vedeckých cieľov
Odobratý biologický materiál musí byť spracovaný komplexne, pričom dôraz sa kladie na unifikáciu laboratórnych metód vyšetrení. Výsledky musia byť spracované do jednotlivých kompatibilných databáz, k čomu prispeje aj na ústave existujúci softvér "CONA - súdne lekárstvo" (Fy. CONA, Košice) pre komplexné spracovanie údajov v pitevných protokoloch a doplňujúcich odborných vyšetreniach. Vizuálna dokumentácia výsledkov sa uskutoční aj pomocou digitálnych fotokamier. Zabehnutie jednotlivých laboratórnych metód dovolí zvýšiť plynulosť výskumu a znížiť materiálové výdavky. Plánujeme použiť nasledovné metódy vyšetrení:
- fluorescenčná polarizačná imunoanalýza (FPIA)
- tenkovrstvová chromatografia (TLC)
- plynová chromatografia v uzavretom priestore nad hladinou vyšetrovaného materiálu ("head-space")
- plynová chromatografia s hmotnostnou spektrometriou (GC-MS)
- vysokoúčinná kvapalinová chromatografia (HPLC)
- spektrofotometria
- polaroskopia
- morfometria
- medicínska štatistika
Všetky uvedené metódy sa už používajú na pracovisku, ich použitie bolo referované v nasledujúcich vedeckých prácach:
1. Adamová M., Longauer F., Rybárová E.: Štúdium bielkovinových metabolitov vo svale a pečeni ľudí post mortem. Folia Fac. Med. Univ. Šafarikianae Cassoviensis LII, 1995, 27-33.
2. Adamová M., Longauer F., Adam J.: Štúdium s ninhydrínom reagujúcich látok v pečeni ľudí post mortem. Košické lekárske dni - vedecká konferencia, 19.11.1996.
3. Slosarčíková L., Longauer F., Rožková J., Dzúrová M.: Interferencia toluénu pri vyšetrovaní etylalkoholu v krvi odobratej do vákuových odberových striekačiek. V. Ostravské dny forensních věd, 5.12.- 6.12.1996.
4. Lábaj P., Bobrov N., Longauer F., Mátyás T., Iannaccone S.: Mass blast-furnace gas fatal poisoning at the East-Slovakian Iron Works. Transactions of the Universities of Košice, LVIII, 2000, 59-64.
6. Infraštruktúra výskumu na pracovisku
a) prístroje dostupné v súčasnosti:
- Plynový chromatograf AutoSystem GC fy Perkin-Elmer s príslušenstvom
- Plynový chromatograf GC17A s hmotnostným spektrometrom QP5000 fy Shimadzu s príslušenstvom
- Plynový chromatograf CHROM-5 fy Laboratorní přístroje Praha
- Kvapalinový chromatograf s UV a fluorescenčnýcm detektorom fy Shimadzu s príslušenstvom
- Spektrofotometer SPEKOL 11 fy Carl Zeiss Jena (2 ks.)
- Centrifúga T23D, do 8000 rpm
- Stopky elektronické fy Pragotron
- Fotokamera digitálna Olympus Camedia 1400, 1,4 mln pxl
- Fotokamera digitálna Nikon Coolpix 4500, 4,2 mln pxl
- Mikroskop fluorescenčný laboratórny fy Carl Zeiss Jena
- Mikroskop biologický laboratórny BM-603PV fy Soligor
- Mikroskop stereo-zoom SZM-645V fy Soligor
- Počítače Intel 386 a 486 (3 ks, t. č. dva su upgradeované na Intel P100, 8 a 16 Mb RAM) - kritický bod výskumu!
b) prístroje a materiály objednané:
- Dve multimediálne počítačové zostavy s príslušenstvom
- Plynový chromatograf 4890D fy Hewlett Packard s príslušenstvom
- Váhy digitálne analytické
- TDX/FLX-analyzátor fy Abbott pre FPIA toxikologicky významných látok v biologickom materiáli.
- Sety reagencií pre analýzu drog na FPIA: kokaín, morfín, kanabinoidy, benzodiazepíny, amfetamíny
- Multidrogové testy DIPRO
- Jednokrokové komponenty na kvalitatívnu detekciu drog v moči
7. Aktuálna spolupráca
a) medzinárodná (granty, stáže, výmenné pobyty) - spoluúčasť vo východnoeurópskom projekte výskumu fatálnej dopravnej nehodovosti pri ovplyvnení návykovými látkami, v spolupráci so súdnolekárskymi pracoviskami v Maďarsku, Slovinsku, Poľsku a Estónsku, zatiaľ bez grantovej podpory.
b) domáca (spoločné granty, práce so zamestnancami SAV, VŠ) - Výskum výcvikového programu prevencie drogových závislostí a AIDS (v spolupráci s Prírodovedeckou fakultou UPJŠ).
8. Potenciálny spoločenský prínos v prípade dosiahnutia vedeckých cieľov pre diagnostiku a terapiu
Výsledky uvedených štúdií budú objektívnymi podkladmi pre analýzu príčin úmrtí aj zdravotného stavu neliečenej populácie, a pre riešenie medicínsko-právnych otázok, čo prispeje k zlepšeniu liečebno-preventívnej starostlivosti, prevencii náhlych úmrtí z chorobných príčin, prevencii smrteľných úrazov, prevencii negatívnych spoločenských javov, osobitne alkoholových a drogových závislostí, a tým k stabilite právneho poriadku v štáte a dodržiavaniu zákonností.
9. Literatúra
1. Adamová M., Bobrov N., Longauer F., Fotul A.: Aktuálna drogová scéna u študentov stredných škôl v Košiciach. I. časť. Dotazníková akcia. Alkoholizmus a drogové závislosti (Protialkoholický obzor), 33, 1998, 5, s. 273-280.
2. Dimoff T., Carper S.: Berie vaše dieťa drogy? Bratislava, Obzor, 1994, 187 s.
3. Goullé J.P., Gembus V., Lacroix Ch.: Determination of glycols in biological specimens by gas chromatography - mass spectrometry. In: TIAFT 2001 Prague, 39th Annual International Meeting, August 26-30, 2001, p. 58.
4. Grellner W., Iffland R.: Assessment of postmortal blood alcohol concentration by ethanol levels measured in fluids from putrefactive blisters. For. Sci. Int., 1997, 90, 57-63.
5. Gurský K.: Veľhorská medicína a fyziológia. Prešov, vyd. Michala Vaška, 1994, 320 s.
6. Kaur B., Rutty G. N., Timperly W. R.: The possible role of hypoxia in the formation of axonal bulbs. J. Clin. Pathol., 52 (3), p. 203-209, 1999.
7. Kunda S., Kršiak M., Frank V., Vojtková E., Bútora M.: Klinika alkoholizmu. Osveta, Martin, 1988, 256 s.
8. Orosová O., Schnitzerová E., Longauer F.: Komunikatívny výcvikový program v príprave budúcich lekárov a učiteľov. Zborník prednášok 2. celoslovenskej konferencie o lekárskom vzdelávaní, Košice 18.-21.3.1999, 82-84.
9. Robinson D.W., Reive D.S.: A gas chromatographic procedure for quantitation of ethylene glycol in postmortem blood. J. Anal. Tox., 5, 69-72.
10. Rognum O., Hauge S.: A new biochemical method for estimation of postmortal time. For. Sci. Int., 51, 1991, 139-146.
11. Schubert P.: Bezpečnosť na skále, snehu a ledu. Praha, Grada Publishing, 1997, 358 s.
12. Sheriff F. E., Bridges L. R., Gentlemn S. M., Sivaloganathan S.: Markers of axonal injuty in post mortem human brain. Acta Neuropathol., 88, p. 433-439, 1994.
13. Thomsen J.L., Felby S., Theilade P., Nielsen E.: Alcoholic ketoacidosis as a cause of a death in forensic practice. For. Sci. Int., 1995, 75, 163-171.
14. Toupalík P., Štefan J.: Imunohistochemické metody v diagnostice difuzního axonálního poranění. Soud. Lék., 42, 3, s. 43-46, 1997.
15. Toupalík P., Bouška I., Ježková J.: Rozdílnosti v imunohistochemických nálezech při úrazových a hypoxických změnách CNS. Soud. Lék., 46, 3, s. 34-36, 2001.
16. Toupalík P., Bouška I., Ježková J.: Vliv autolýzy na imunihistochemické vyšetření CNS. Soud. Lék., 46, 2, s. 18-20, 2001.
17. Vorel F. (red.) Soudní lěkařství, Praha, Grada, 1999, 600 s.
|
|