Logo USL

ÚSTAV SÚDNEHO LEKÁRSTVA

Lekárskej fakulty Univerzity P. J. Šafárika a Fakultnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach

041 80 Košice
ul. Šrobárova 2

Tel. (055) 622 26 09
Fax (055) 622 43 56


<Späť na úvodnú stránku>

HISTÓRIA ÚSTAVU   

     Ústav súdneho lekárstva bol zriadený v rámci založenia pobočky Lekárskej fakulty Univerzity v Bratislave v septembri roku 1948, a to spočiatku ako súčasť Katedry verejného zdravotníctva, neskôr ako samostatná Katedra súdneho lekárstva a potom opäť ako súčasť katedier vytvorených združením menších pracovísk až do zrušenia katedier. Ústavu sa poskytli priestory vo vtedajšej budove teoretických ústavov na Šrobárovej ulici č. 57. Bola to časť 2. poschodia a časť suterénu. Adaptačné práce a zariaďovanie ústavu trvalo asi 2 roky. Napriek tomu od začiatku bola zaistená výučba aj prevádzková činnosť najmä vďaka pomoci Katedry patologickej anatómie, ktorá okrem iného poskytla aj pitevňu. Na začiatku svojej existencie ústav trpel nedostatkom priestorov. Knižnica napríklad bola pracovňou všetkých lekárov s výnimkou prednostu, ktorý mal samostatnú pracovňu. Až po dokončení väčšej časti výstavby novej Fakultnej nemocnice s poliklinikou a Lekárskej fakulty UPJŠ v roku 1984 a po odsťahovaní časti teoretických ústavov sa priestorové podmienky zlepšili a pracovisko sa mohlo etablovať na celom 2. poschodí budovy. Ústav je však dodnes v provizórnych a nevyhovujúcich priestoroch v historickom centre mesta ďaleko od "kampusu" Fakulty, pretože budova v areáli novej Fakultnej nemocnice, do ktorej mal byť ústav definitívne presťahovaný, sa nepostavila.
   Vybudovaním a vedením ústavu bol poverený MUDr. Jozef Lukáči, predtým odborný asistent na Ústave pre súdne lekárstvo Slovenskej univerzity v Bratislave, ktorý bol v roku 1956 vymenovaný za docenta, v roku 1965 za mimoriadneho profesora a v roku 1972 za riadneho profesora pre odbor súdne lekárstvo. Prof. Lukáči, ktorý bol súčasne v rokoch 1957-1963 a 1971-1985 dekanom Lekárskej fakulty a viac rokov i prodekanom a prorektorom Univerzity, viedol ústav nepretržite až do odchodu do dôchodku 30.6.1990. V roku 1990 bol na základe konkurzného konania vymenovaný za nového prednostu ústavu doc. MUDr. František Longauer, CSc. Prvými asistentmi na ústave boli dvaja poslucháči medicíny. Od roku 1950 boli medzi asistentmi už aj lekári a od roku 1956 iba lekári. Po určitej fluktuácii sa stav učiteľov stabilizoval. Na ústave až do odchodu do dôchodku pôsobili okrem prednostu prof. Lukáčiho dvaja kmeňoví učitelia, a to doc. MUDr. Augustín Urbanský, CSc. a doc. MUDr. Edita Maárová, CSc. Ako vedecká pracovníčka od roku 1965 do roku 2000 na ústave pracovala RNDr. PhMr. Mária Adamová, CSc. Na ústave v súlade s koncepciou odboru pôsobili a pôsobia okrem lekárov aj iní vysokoškolsky vzdelaní pracovníci. Na ústave od jeho vzniku pracovali títo významnejší pracovníci: MUDr. Vojtech Klepsatel, MUDr. Jozef Čerman, Ing. Rudolf Kemka, doc. MUDr. Andrej Nicák, CSc., MUDr. Andrej Hugec, MUDr. Ján Farius, MUDr. Ján Mihok, MUDr. Július Chriašteľ, MUDr. Ondrej Melich, MUDr. Pavol Zelenák, Ing. Stanislav Koudela, MUDr. Ladislav Darvaš, MUDr. Ladislav Vámoši.
   Ústav má prevahu zamestnancov rezortu Ministerstva zdravotníctva a po tejto linke bol a je pričlenený k Fakultnej nemocnici L. Pasteura. Prevádzková (liečebno-preventívna) činnosť sa na ústave (predtým Oddelení súdneho lekárstva) vykonáva od jeho vzniku, a to pre spádové územie celého východného Slovenska. Napriek tomu sa miesto zástupcu prednostu (primára oddelenia) obsadzovalo až od roku 1963. Za prvého zástupcu prednostu bol vymenovaný MUDr. Štefan Haluška, ktorý v tejto funkcii pôsobil až do odchodu do dôchodku v roku 1989. Po ňom funkciu zástupcu prednostu ústavu zastával MUDr. Anton Gavel a MUDr. Dalibor Kállay, terajším zástupcom prednostu je MUDr. Miroslav Szabo.
   Na ústave ako prvé vzniklo sérologické, toxikologické, alkoholové a histopatologické laboratórium a vyšetrovňa s röntgenom a tmavou komorou na vyšetrenie živých osôb (táto vyšetrovňa potom zanikla a dnes je potrebné znova ju zariadiť). Potom sa zriadila pitevňa s priľahlými priestormi (chladiareň na mŕtvoly, vystavovňa mŕtvol, šatne, priestory na hygienu, zbierka muzeálnych preparátov). Neskôr vznikli dve samostatné alkoholové laboratóriá pre dve nezávislé metódy (klasická Widmarkova reakcia modifikovaná podľa Weiricha a plynová chromatografia metódou head space). Toxikologický úsek sa rozčlenil na laboratórium spektrálnych metód, laboratórium tenkovrstvovej chromatografie, laboratórium skríningu drog a laboratórium kvantitatívnych analýz (kvapalinová chromatografia a plynová chromatografia s hmotnostnou spektrometriou). Položené sú základy pre vznik laboratória forenznej genetiky (analýza DNK) na báze laboratória sérohematológie. Vedľa pitevne sa pripravuje miestnosť pre rtg. vyšetrenie mŕtvych pre súdnolekársku analýzu poškodení kostry a cudzích telies (najmä projektilov a črepín). V súčasnosti však prístrojové vybavenie ústavu je kriticky nedostatočné.
   Ústav v zmysle platnej koncepcie odboru vykonáva pitvy pri násilných úmrtiach, náhlych a neočakávaných úmrtiach, úmrtiach, pri ktorých prehliadkou mŕtveho nebolo možné určiť príčinu smrti, pri mors in tabula a úmrtiach v súvislosti s diagnostickými a liečebnými úkonmi, pitvy podľa príslušných ustanovení Trestného poriadku pre orgány činné v trestnom konaní, a to aj pitvy po exhumácii; laboratórne vyšetrenia krvi a iných biologických materiálov na stanovenie koncentrácie alkoholu, vyšetrenia histologické a histochemické, chemicko-toxikologické u živých aj mŕtvych, identifikáciu stôp biologického materiálu sérohematologickými a inými metódami, organizuje klinicko-súdnolekárske semináre a konferencie, vykonáva antropologické vyšetrenia a identifikáciu kostrových zvyškov, je zahrnutý do plánu likvidácie hromadných úmrtí charakteru katastrof, vykonáva prehliadky živých osôb, spolupracuje so znaleckými komisiami zdravotníckych orgánov, vykonáva expertíznu činnosť, osobnou účasťou špecialistov participuje pri prípravnom konaní a prejednávaní veci pred súdom, v spolupráci so štátnymi orgánmi a organizáciami rieši prevenciu trestných činov atď.
   V pedagogickej činnosti v prvých rokoch existencie ústavu sa predmet súdne lekárstvo vyučoval 10 hodín týždenne (5 hodín prednášok a 5 hodín cvičení) počas oboch semestrov 5. ročníka. Neskôr sa rozsah výučby ustálil na 2/2 a potom na 1/2 hodín v letnom semestri 5. ročníka všeobecného lekárstva a 1/1 hodín v zimnom semestri 6. ročníka stomatológie. Prednášali sa aj nepovinné prednášky pre poslucháčov 5. a 6. ročníka na tému Vybrané kapitoly zo súdnolekárskej kriminalistiky. Ústav už mnoho rokov zabezpečuje výučbu súdneho lekárstva a medicínskeho práva na Právnickej fakulte UPJŠ. Od roku 1991 napokon v súlade s trendmi v západnej Európe participuje na výučbe povinne voliteľného predmetu lekárska etika t.č. vo 4. ročníku všeobecného lekárstva. Ústav je zapojený do postgraduálnej výchovy lekárov z východného Slovenska formou dlhodobej prípravy na pracovisku a organizovaním špecializačných kurzov alebo príspevkami do týchto kruzov. Od roku 1980 lekári ústavu uskutočňujú teoretickú a praktickú výučbu na strednej zdravotníckej škole. Učitelia, lekári a ďalší pracovníci ústavu postupne vytvorili rozsiahly výučbový archív diapozitívov, transparentných fólií pre spätnú projekciu, filmov, videofilmov, multimediálneho softvéru a aj dnes použiteľnú zbierku muzeálnych preparátov, čo umožňuje optimálnu názornosť výučby. Tieto učebné pomôcky sa neustále dopĺňajú a modernizujú. Ťažisko v praktickej výučbe je však kladené na priamu účasť na prevádzke, študenti teda veľkú časť výučby absolvujú v pitevni a v laboratóriách ústavu. Ústav má vydané vlastné učebné texty a pripravuje ďalšie.
   Ústav riešil tieto významné vedeckovýskumné problémy: rozpracovanie laboratórnej diagnostiky opitosti (pracovisko ako prvé na Slovensku zaviedlo vyšetrovanie alkoholu v krvi), použitie ultrazvuku v súdnej sérológii (metóda sa ujala na viacerých pracoviskách doma aj v zahraničí), vplyv alkoholizmu na úrazovosť najmä v doprave, alkoholizmus u detí, mladistvých a žien, štúdium smrteľnej úrazovosti v priemysle so zvláštnym zameraním na VSŽ, datovanie posmrtnej dekompozície bielkovín so zameraním na určovanie doby smrti, užívanie a zneužívanie liečiv, výskum kvality rôznych novovyvinutých dočasných umelých krytov na popáleniny a stratové poranenia kože, štúdium morfológie popálenín dýchacích ciest so zameraním na lokálnu liečbu, diagnostika diabetes mellitus po smrti, neočakávané úmrtia pri stenózach dýchacích ciest a ich prevencia. Rozpracované sú ďalšie témy ako traumatické ruptúry aorty, stresové vredy žalúdka a dvanástnika, monitorovanie drogovej scény a prevencia drogovej závislosti, súdnolekárska analýza traumatických a netraumatických poškodení centralného nervového systému a ich datovanie pomocou imunohistochemických metód. Pre súdnolekársku prax tak dôležité prezentácie zaujímavých kazuistík a štatistické analýzy boli každoročne významným príspevkom ústavu na celoštátnych vedeckých súdnolekárskych a toxikologických podujatiach.
   Ústav súdneho lekárstva LF UPJŠ je toho času centrom východného Slovenska poskytujúcim široké spektrum súdnolekárskych služieb pre zdravotníctvo, pre orgány justície, ako aj participujúcim na pregraduálnej výchove študentov medicíny a práva a na postgraduálnej výchove.
 

<Späť na úvodnú stránku>