STANOVISKO
Slovenskej súdnolekárskej spoločnosti k
problematike prepočtov
koncentrácie etanolu v krvi
Podklady pre stanovisko boli opakovane prejednávané na diskusných sústredeniach Subkatedry súdneho lekárstva SZU, odborných akciách SSLS a zasadnutiach Výboru spoločnosti. Stanovisko bolo schválené na 5. schôdzi výboru SSLS na Štrbskom Plese dňa 01.10.2003.
Koncentrácia etanolu v krvi prepočtom je aproximáciou skutočnej hodnoty. Presnosť prepočtu závisí od odbornosti a skúseností znalca z odboru zdravotníctva, odvetvia súdneho lekárstva alebo toxikológie a od kvality a úplnosti vyšetrených okolností.
I. Spätný prepočet koncentrácie etanolu v krvi v inkriminovanom čase je možné uskutočniť iba za predpokladu, že
a) krv bola analyzovaná pri splnení podmienok uvedených v prílohe č.1 tohoto stanoviska (pokyny pre stanovenie etanolu);
b) analýza etanolu vo vydychovanom vzduchu bola vykonaná Metrologickým ústavom SR atestovanými a Slovenskou súdnolekárskou spoločnosťou doporučenými analyzátormi; v súčasnosti sú to: ALCOTEST 7410 a ALCOTEST 7110 firmy Dräger a LION INTOXILYZER 6000;
c) v krvi bola zistená koncentrácia etanolu najmenej 0,21 g/kg; vo vydychovanom vzduchu bola zistená koncentrácia etanolu najmenej 0,10 mg/l vydychovaného vzduchu, je presne známy čas odberu krvi, resp. čas analýzy vydychovaného vzduchu;
d) v prípade, že išlo o požitie etanolu po požadovanom čase ovplyvnenia (napr. požitie etanolu po dopravnej nehode), je nevyhnutné analýzu krvi uskutočniť v ďalších vzorkách krvi odobratých aspoň dvakrát s najmenej hodinovým časovým odstupom alebo uskutočniť v uvedenom časovom slede analýzu vydychovaného vzduchu;
e) spätný prepočet je možné uskutočniť do 15 hodín od skončenia pitia alkoholických nápojov; po 15 hodinách je prepočet výrazne nepresný;
f) dôkaz etanolu v moči svedčí o predchádzajúcom požití etanolu; pre spätné prepočty je vzhľadom na variabilnú diurézu nepresný. Vzorec podľa Froentjesa a Verburgta, ktorý udáva minimálnu zodpovedajúcu koncentráciu etanolu v krvi v čase odberu moču možno použiť vtedy, ak pre analýzu bola použitá vzorka odobratá po predchádzajúcom úplnom vymočení, pričom platí vzťah
koncentrácia etanolu v krvi = koncentrácia etanolu v moči /1,25
za predpokladu že išlo o eliminačnú fázu. Koncentrácia etanolu v krvi sa vyráta z priemeru výsledku analýz vzoriek moča medzi úplným vymočením a odberom vzorky (vždy má však iba orientačnú hodnotu);
g) objektivita prepočtu je ovplyvnená dostupnosťou údajov.
II. Bilančné prepočty je možné realizovať iba na základe údajov o požití etanolu, pričom je potrebné mať k dispozícii nasledujúce poznatky:
1. a) čas začiatku požívania alkoholických nápojov, časovú postupnosť pitia a čas ukončenia pitia;
b) presne špecifikovaný druh alkoholického nápoja (údaje z etikety - obj. alebo hmotnostné % etanolu, názov nápoja) a jeho skonzumované množstvo;
c) telesnú hmotnosť a výšku posudzovaného;
d) druh, množstvo a čas požitia potravy a nealkoholických nápojov, prípadne zvracanie.
2. Pohlavný rozdeľovací faktor u normopostavy muža je 0,7 a u normopostavy žien 0,6; u obéznych jedincov je tento faktor nižší, u štíhlych vyšší, podľa zváženia znalca, pričom sa môže ojedinele pohybovať v rozmedzí 0,5 až 0,8.
3. Vstrebávací deficit je vždy najmenej 10 %; po požití objemnej potravy a alkoholických nápojov s nízkym obsahom etanolu môže dosiahnuť až 30 %.
4. Rýchlosť eliminácie etanolu - beta 60 = 0,12-0,20 g/kg; pričom v individuálnych prípadoch môže znalec pripustiť aj nižšie, resp. vyššie hodnoty beta 60; beta 60 pri koncentrácii 0,5 g/kg je spravidla 0,11-0,13 g/kg; k takejto eliminácii dochádza aj ku koncu eliminácie z vyšších koncentrácií, keď koncentrácia etanolu v krvi klesne pod 0,5 g/kg; eliminácia etanolu začína ihneď na počiatku požívania alkoholického nápoja. V zreteľa hodných prípadoch je možné pod dohľadom lekára vykonať tolerančný pokus.
5. Výsledok bilančných prepočtov sa zaokrúhľuje na dve desatinné miesta.
6. Pri bilančnom prepočte je potrebné vziať do úvahy síce všetky varianty, avšak podľa vlastného uváženia, po preštudovaní vyšetrovacieho spisu, jednu z nich spravdepodobniť; je potrebné uviesť minimálnu a maximálnu možnú hodnotu koncentrácie etanolu - neuvádzať len priemer.
7. V prípade, že pre bilančné prepočty nie sú k dispozícii presné údaje o druhu požitých alkoholických nápojov (nie je uvedený výrobca, konc. etanolu v požitom alkoholickom nápoji), použije znalec údaje o koncentrácii etanolu uvedené v odbornej literatúre.
8. Jeden hlt nápoja predstavuje v priemere 30 ml; izolovaný hlt až 50 ml.
9. Rýchlosť vstrebania etanolu do krvi je pri pití alkoholických nápojov s obsahom etanolu - 30 obj. % a viac trvá zhruba 30 minút ak bol nápoj požitý nalačno, naraz a v malom množstve; rýchlosť rezorbcie pritom dosahuje spravidla hodnotu 1 g E/min. Vstrebanie etanolu trvá obvykle 60 minút, ak je alkoholický nápoj s obsahom etanolu 30 obj. % a viac požitý naraz a na poloprázdny žalúdok, pričom rýchlosť rezorbcie je pomalšia, obvykle až 1 g E/2 min. Pri pití alkoholických nápojov na plný žalúdok je vstrebávanie etanolu skončené spravidla do 90 minút, pri nadmernej náplni žalúdka do 120 minút.
10. Prejavy ovplyvnenia etanolom v rezorbčnej fáze sa prejavujú markantnejšie, ako v eliminačnej fáze.
11. Aproximáciu objektivity aj pri bilančných prepočtoch podmieňuje dostupnosť požadovaných údajov. Pri posudzovaní etanolického ovplyvnenia na základe bilančných prepočtov je nevyhnutné vziať do úvahy aj iné údaje získané z vyšetrených okolností, prípadne klinického vyšetrenia o možnom vplyve ďalších xenobiotík s možným interakčným pôsobením (liečivá, drogy, ďalšie prchavé látky).
12. Znalec z odboru zdravotníctva, odvetvia súdneho lekárstva a odvetvia toxikológie sa môže vyjadrovať k prejavom ovplyvnenia etanolom len všeobecne.
Príloha č.1
POKYNY PRE STANOVENIE ETANOLU
1. Stanovenie etanolu v krvi, alveolárnom vzduchu a v ďalších biologických materiáloch ( sklovec, synoviálna tekutina, mozgomiešny mok) sa uskutočňuje dvomi nezávislými štandardizovanými metódami, a to metódou plynovej chromatografie a inou alternatívnou metódou (Widmarkova metóda, metóda ADH, analýza vydychovaného vzduchu, REA).
2. Stanovenie etanolu metódou plynovej chromatografie musí byť špecifické tým, že elučný čas etanolu nesmie byť identický s elučným časom iných prchavých látok.
Kalibrácia sa uskutočňuje použitím verifikovaných vodných roztokov etanolu (napr.firmy MERCK). K výpočtu etanolu v krvi a ostatných materiáloch sa používajú korekčné faktory. Ku stanoveniu "head space" metódou sa používajú tieto korekčné faktory:
Pri priamom dávkovaní sa používajú tieto korekčné faktory:
Pri analýze krvi, odobratej pri
pitve, sa v odôvodnených prípadoch uskutočňuje prepočet na
80 % vody, resp. je možné vykonať prepočet podľa obsahu
sušiny. U hemolyzovaného séra platia hodnoty v rozmedzí plnej
krvi a séra, podľa uváženia znalca.
Stanovenie etanolu v krvi analýzou
vydychovaného vzduchu je možné iba pomocou testovaním
overených analyzátorov (sú to: ALCOTEST 7410 firmy Dräger,
ALCOTEST 7110 firmy Dräger a LION INTOXILYZER 6000).
Vyšetrenie etanolu vo vydychovanom vzduchu je vhodné v
priestupkovom konaní, pri dodržaní
pokynov pre postup vyšetrenia a súhlase vyšetrovanej osoby s
výsledkom. V prípadoch trestnoprávneho konania je potrebné aj
vyšetrenie krvi metódou plynovej chormatografie.
Presnosť a reprodukovateľnosť
všetkých analytických metód k stanoveniu etanolu musí byť
experimentálne overená. Presnosť metódy sa overuje vnútornou
kontrolou, analýzou štandardných roztokov etanolu. Externá
kontrola sa realizuje ad hoc prostredníctvom výborom SSLS
povereného pracoviska najmenej 1 krát ročne.
Koncentrácia etanolu sa vyjadruje v
jednotkách SI g/kg, pre potrebu orgánov činných v trestnom
konaní sa uvedie v zátvorke aj údaj v promile (‰ ).
Výsledok stanovenia sa uvádza ako priemerná hodnota najmenej z
dvoch stanovení metódou plynovej chromatografie.
Koncentrácia etanolu vo vydychovanom vzduchu sa vyjadruje v mg/l
vydychovaného vzduchu.
Prípustná analytická odchýlka jednotlivých stanovení je pre
koncentráciu etanolu v krvi do 1,00 g/kg maximálne 0,1 g/kg
absolútne a pre vyššie koncentrácie ± 5 % priemernej hodnoty
dvoch stanovení.
Prípustná analytická odchýlka jednotlivých stanovení je pre
koncentráciu etanolu vo vydychovanom vzduchu do 0,5 mg/l
maximálne ± 0,05 mg/l
absolútne a pre vyššie koncentrácie ± 5 % priemernej hodnoty troch
stanovení.
Medzi výsledkami analýzy krvi a
vydychovaného vzduchu platí vzťah :
1 g E/kg krvi = 0,476 mg E/l vydychovaného vzduchu
3. Widmarkova metóda sa realizuje podľa Weyrichovej modifikácie podľa ÚN 84 3156 tak, že sa realizuje iba jedno stanovenie.
4. ADH metóda sa realizuje ako alternatívna jedenkrát, ako hlavná dvakrát.
5. Ako hlavnú a súčasne alternatívnu je možné použiť plynovú chromatografiu pri použití dvoch deliacich kolón s rôznymi deliacimi charakteristikami.
6. Výsledok stanovenia etanolu sa uvádza vždy iba jeden, a ním je priemerná hodnota najmenej z dvoch stanovení prioritnou metódou (plynová chromatografia, ADH, ALCOTEST). Pritom musia byť dodržané požiadavky na prípustnú analytickú odchýlku. Výsledky stanovenia dvomi metódami sa nesmú vzájomne líšiť do 3,00 g/kg o viac ako 0,20 g/kg a pri koncentrácii etanolu nad 3,00 g/kg o viac ako 0,30 g/kg.
7. Výsledok stanovenia etanolu v
hnilobne-kvasným procesom zmenenej krvi je nepresný a má iba
orientačný význam. Pri pokročilých hnilobne-kvasných
procesoch je potrebné pripustiť v mŕtvolnej krvi novotvorbu
etanolu až do hodnoty 1,50 g/kg
ale aj jeho mikrobiálnu elimináciu.
U krvi odobratej živým osobám a analyzovanej opakovane so
značným časovým odstupom je potrebné pripustiť novotvorbu
etanolu až do hodnoty 0,5 g/kg krvi.
Proces novotvorby etanolu a jeho eliminácia môže navyše
prebiehať paralelne.
8. Evidencia doručených vzoriek
biologických materiálov sa realizuje pracovníkmi
toxikologického laboratória, resp. na stanovenie etanolu
špecializovaného laboratória. Poštou doručené zásielky
preberá a potvrdzuje určený pracovník laboratória; u osobne
doručených zásielok prijatie potvrdzuje aj kuriér. Doručený
materiál sa eviduje v knihe, do ktorej sa uvedú aj zistené
nedostatky vzoriek a sprievodnej dokumentácie. Po prijatí je doručený materiál označený
evidenčným číslom a uložený do uzamykateľnej chladničky.
Materiál sa uskladňuje pri teplote 0 - 4 st. C po uskutočnení
analýzy 8 týždňov (vzorka po neodkladnej analýze v uvedenom
časovom rozpätí môže slúžiť k vyšetreniu skupinovej
príslušnosti a v prípade inhibície fosforylačného
procesu aj k stanoveniu etanolu s upozornením na časový odstup
od odberu a vykonanej analýzy). Protokoly o lekárskom
vyšetrení a doklady o analýze sa archivujú najmenej 10 rokov.
Výsledky analýz sa
posielajú žiadateľom doporučenou poštou, resp. osobne,
oprávneným osobám oproti podpisu.
Informácie o výsledku analýzy podáva vedúci laboratória iba
oprávnenému žiadateľovi.
Spracovali a zapísali: doc. Ing. Miroslav Bauer, CSc. a doc. MUDr. Jiřina Bauerová, CSc.